Gryf dla ochrony

polska-zbrojna.pl 2 godzin temu

Do końca 2025 roku żołnierze z jednostek operacyjnych oraz brygad wojsk obrony terytorialnej dostaną dodatkowe 15 tys. kamizelek kuloodpornych Gryf V2K22. Agencja Uzbrojenia podpisała właśnie ze spółką Lubawa aneks do umowy z ubiegłego roku, która zakłada dostarczenie wojsku kilkudziesięciu tysięcy Gryfów. Wartość dodatkowego zamówienia to 160 mln zł.

O nowych zakupach wyposażenia osobistego żołnierzy, na które składają się m.in. umundurowanie, hełmy, systemy optoelektroniczne czy właśnie kamizelki kuloodporne, poinformował w mediach społecznościowych wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda. „Dbamy o bezpieczeństwo polskich żołnierzy strzegących granic. Dziś w Agencji Uzbrojenia został podpisany aneks do umowy z Grupą Lubawa na dostawę do końca przyszłego roku dodatkowych 15 tys. kamizelek Gryf dla żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i wojsk lądowych” – napisał wczoraj sekretarz stanu.

Aneks dotyczy kontraktu zawartego przez Agencję Uzbrojenia z Grupą Lubawa w 2023 roku, który zakłada dostawy kilkudziesięciu tysięcy kamizelek Gryf do końca 2025 roku (cena około 200 mln zł). Za dodatkowe 15 tys. kamizelek Agencja Uzbrojenia zapłaci około 160 mln zł.

REKLAMA

Zamówienie dodatkowej partii kamizelek Gryf to kolejna umowa w ramach programu „Szpej”, czyli operacji dostarczenia polskim żołnierzom brakujących elementów wyposażenia osobistego. Przypomnijmy, iż w kwietniu Agencja Uzbrojenia rozszerzyła kontrakt zawarty w marcu ubiegłego roku z firmą Maskpol na dostawę hełmów kompozytowych HP-05. Dokupiono dodatkowe 10 tys. hełmów.

Jaką ochronę daje żołnierzom Gryf? V2K22 to kamizelka typu plate carrier, czyli taka, w której ochronę balistyczną zapewniają twarde lub miękkie wkłady balistyczne. W Gryfie z przodu i z tyłu mogą one mieć wymiary 250 na 400 mm, a po bokach 150 na 150 mm. Ważąca około 2 kg kamizelka chroni żołnierza przed odłamkami oraz pociskami kalibru 5,56 mm i 7,62 mm.

Krzysztof Wilewski
Idź do oryginalnego materiału