Wyjątkowe muzeum – hangar w podtarnowskiej Zabawie jest już gotowe. Miejsce upamiętnia brawurową akcję Armii Krajowej z czasu II wojny światowej, która miała miejsce na tarnowskiej ziemi.
W muzeum-hangarze są m.in. fragmenty rakiety V2 i legendarny samolot 'Dakota’.
– Samolot dostaliśmy w darze żeby nie uległ zniszczeniu, a po tym powstał hangar. Mamy tu oryginalne części rakiety V2, plansze przedstawiające historię operacji, w środku są także oryginalne lampy. To wszystko warto przyjechać i zobaczyć. Mam nadzieję, iż rozbudowa hangaru będzie postępowała. Mam nadzieję, iż ta historia będąca perełką dla losów II wojny światowej będzie bardziej znana
– mówi kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie ks. Zbigniew Szostak.
Akcji pod kryptonimem ‘III Most’, która rozegrała się w okolicy Zabawy. W jej trakcie członkowie AK pod osłoną nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku wylecieli z okupowanej Polski transportując aliantom części rakiety V2.
Ks. Zbigniew Szostak mówi, iż była to wręcz szaleńcza akcja, bo Polacy przeprowadzili ją na terenach gdzie stacjonowali niemieccy żołnierze.
– To było wydarzenie, gdzie najpierw Polacy zdobyli rakietę V2, rozbroili ją i wydobyli z niej najważniejsze części sterownicze. Anglicy, którzy chcieli zdobyć technologię tej broni, zażądali od Polaków, aby przetransportowali im tę rakietę. Oni nie mieli pojęcia o czym mówią! Nie będę zdradzał szczegółów, ale cała operacja miała trwać 3 minuty, a zajęła półtorej godziny. Dlaczego? Zapraszam do Zabawy, dowiecie się.
Na terenie wokół muzeum, które znajduje się tuż obok sanktuarium bł. Karoliny można wziąć także udział w grze terenowej, która prowadzi śladem tamtych wydarzeń oraz spróbować się wydostać z escape roomu nazwanym ‘Trzy zagadki’.
Samo muzeum ma się jeszcze rozrosnąć. Ksiądz Szostak zapowiada, iż będą się pojawiać kolejne elementy opowiadające o tamtych wydarzeniach, które w przyszłości stworzą kampus historyczny o operacji III Most.
Z okazji zbliżającej się 80. rocznicy operacji III most, 13 czerwca o godzinie 10:00 w Miejskim Centrum Kultury w Radłowie odbędzie się konferencja popularno-naukowa o akcji, za sprawą której Polacy wpłynęli na losy II wojny światowej. Natomiast dokładnie w dzień okrągłej rocznicy, czyli 28 lipca w muzeum Zabawie zostanie uroczyście otwarte.
Posłuchaj rozmowy z ks. Zbigniewem Szostakiem: