Historia Sambora – jednego z najstarszych miast wschodniej Galicji

oswiecimonline.pl 6 miesięcy temu

Poznaj historię Sambora, jednego z najstarszych miast wschodniej Galicji, od pierwszej wzmianki w 1241 roku po rozwój kulturalny i gospodarczy. Dowiedz się więcej o zabytkach i znanych mieszkańcach miasta.

Sambor Galicja

Historia Sambora – Jednego z Najstarszych Miast Wschodniej Galicji

Sambor, jedno z najstarszych miast wschodniej Galicji, położone jest na lewym brzegu Dniestru. Pierwsza pisemna wzmianka o Samborze pochodzi z 1241 roku, kiedy hordy chana Batu napadły na ziemie staroruskie. Ufortyfikowane grodzisko Sambora zostało wtedy całkowicie zniszczone, a w tej chwili w tym miejscu znajduje się Stary Sambor.

Wczesna Historia Sambora

Na północny wschód od Sambora znajdował się ufortyfikowany zamek Pogonicha, staroruskie osiedle, które weszło w skład księstwa przemyskiego, a w 1349 roku – do księstwa halicko-wołyńskiego. Za panowania króla Polski Jagiełły i jego żony Jadwigi, w lutym 1387 roku, całe księstwo halickie przeszło pod polskie panowanie pod nazwą „Czerwonej Rusi”. W 1390 roku król Władysław Jagiełło przekazał wszystkie dochody z Sambora swojemu przyjacielowi, krakowskiemu staroście Spytkowi z Melsztyna, który następnie przystąpił do budowy rynku w dawnym Pogonichu, tworząc Nowy Sambor.

zabytki Sambora

Rozwój w XV i XVI Wieku

W pierwszych dekadach XV wieku, polscy magnaci budowali w Samborze kościoły i klasztory. Pierwszy klasztor, założony w 1406 roku przez mnichów dominikanek, rozpoczął budowę kościoła św. Katarzyny. Drugi klasztor, bernardynów, zbudowano w latach 1471-1476. Oba klasztory były murowane, wyróżniając się w zabudowie miasta, która była wówczas głównie drewniana.

Złoty Wiek Sambora

W XVI i pierwszej połowie XVII wieku, Sambor przeżywał okres intensywnego rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Miasto, zniszczone przez Tatarów w 1498 roku, zostało odbudowane z nowymi murowanymi domami na rynku. Renesans zastąpił gotyk w architekturze, a pośrodku rynku wzniesiono ratusz. Sambor stał się ważnym centrum handlowym, z regularnymi targami i jarmarkami, które przyciągały kupców z Krakowa, Wiednia i Lwowa.

Sambor pod Rządami Austrii i Polski

Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku, Sambor znalazł się pod władzą austriacką. Nowa administracja nie wpłynęła jednak na rozwój gospodarczy miasta. W drugiej połowie XIX wieku, Sambor stał się centrum nowo utworzonego powiatu, a miasto dynamicznie rozwijało przemysł, szczególnie po budowie linii kolejowych łączących Sambor ze Stryjem, Chyrowem, Przemyślem i Lwowem.

Sambor historia

Znani Mieszkańcy Sambora

Sambor jest ojczyzną wielu znanych działaczy nauki i sztuki. Wśród nich jest Grzegorz Samborczyk, utalentowany uczony i poeta średniowiecza, oraz znany ukraiński malarz XVI wieku Feduszko. Sambor to także miejsce urodzenia ukraińskiego pisarza Andrzeja Czajkowskiego oraz znanego aktora i reżysera Lesa Kurbasa. Julian Baczyński, założyciel ukraińskiego teatru zawodowego w Galicji, również spędził tu swoje ostatnie lata.

Kultura i Dziedzictwo Sambora

W Samborze wielokrotnie bywał Iwan Franko, który latem 1913 roku w budynku samborskiej „Proswity” czytał swój poemat „Mojżesz”. Sambor do dziś pozostaje ważnym ośrodkiem kultury i historii w regionie.

Idź do oryginalnego materiału