Hołownia spotkał się z Bielanem i Kaczyńskim: Koalicja

upday.com 10 godzin temu

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się w czwartek wieczorem z europosłem Prawa i Sprawiedliwości Adamem Bielanem w jego prywatnym mieszkaniu na warszawskim Białym Kamieniu. Informację o tym ujawnili w piątek dziennikarze Radia ZET i «Newsweeka».

Do mieszkania Bielana przyjechał także prezes PiS Jarosław Kaczyński, co ustalili fotoreporterzy «Faktu». Spotkanie odbyło się tuż przed północą i wywołało liczne komentarze w środowisku politycznym.

Polska 2050 zapewnia o lojalności

Adriana Porowska, druga wiceprzewodnicząca Polski 2050, w TVN24 kategorycznie zaprzeczyła spekulacjom o możliwym opuszczeniu koalicji. Podkreśliła, iż jej ugrupowanie nie zamierza wychodzić z obecnej koalicji ani tworzyć jakiejkolwiek innej - «także z PiS-em».

Porowska zaznaczyła, iż w normalnym świecie politycy rozmawiają ze sobą, a w obecnej sytuacji «nikt się nie spodziewa», by premier Donald Tusk rozmawiał bezpośrednio z Kaczyńskim. Dodała jednak, iż «taka rozmowa jest nam wszystkim potrzebna».

Kosiniak-Kamysz uspokaja nastroje

Prezes PSL, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji zapewnił, iż nie boi się o stabilność koalicji rządzącej. Przyznał, iż między formacjami tworzącymi koalicję są pewne różnice, «też w podejściu do spotkań».

W jego ocenie najważniejsza jest stabilność czterech formacji tworzących dzisiaj koalicję. Dodał, iż Polacy oczekują przede wszystkim skuteczności w działaniach rządu.

PiS milczy o szczegółach rozmowy

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak w telewizji Republika odmówił ujawnienia tematów poruszanych podczas spotkania. Stwierdził, iż nie jest upoważniony do odpowiedzi na takie pytania.

Błaszczak podkreślił, iż nie ma nic dziwnego w tym, iż marszałek Sejmu rozmawia z liderem największej partii opozycyjnej. Cieszył się, iż Hołownia «przełamał falę hejtu», która jego zdaniem wylewa się z ust rządzących w kierunku PiS.

Lewica wytyka nieścisłości

Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska w mediach społecznościowych zwróciła uwagę na sprzeczności w wypowiedziach Hołowni. Na początku czerwca twierdził, iż od półtora roku nie spotkał się z Kaczyńskim, a w piątek powiedział, iż rozmawiał z prezesem PiS «w ostatnich miesiącach».

Żukowska napisała, iż takie «nieścisłości nie budują dobrej oceny tego spotkania». Skrytykowała także to, iż Hołownia nie poinformował opinii publicznej o tematach rozmowy.

Miller ostrzega przed dekompozycją

Były premier Leszek Miller w Polsat News skomentował ironicznie: «Nareszcie wiemy, dokąd prowadzi Trzecia Droga, do mieszkania pana Bielana». W jego ocenie przegrana Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich rozpoczęła dekompozycję koalicji rządzącej.

Miller uważa, iż Jarosław Kaczyński prowokuje tę dekompozycję, próbując zbudować nową koalicję wokół PiS-u. Dodał, iż Hołownia «rozpoczął montowanie» takiej koalicji.

Tusk zapowiada przebudowę rządu

Premier Donald Tusk w sobotę na platformie X odniósł się do sytuacji w koalicji. «Jak widzicie, utrzymanie koalicji jest trudne, ale możliwe, podobnie jak przebudowa rządu i uzgodnienie strategii, która pozwoli przejść do ofensywy po przegranej w wyborach prezydenckich» - napisał szef rządu.

Tusk podkreślił, iż realizacja tego zadania wymaga «oczywiście odwagi i lojalności». Zapewnił, iż mimo znanych trudności zrealizuje to zadanie.

MSWiA dementuje przecieki

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński zapewnił w sobotę, iż funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa nie przekazywali dziennikarzom żadnych informacji o czwartkowym spotkaniu Hołowni. Było to odpowiedzią na sugestie Adama Bielana, który w sobotę rano w telewizji wPolsce24 zasugerował, iż informacje mogły pochodzić od funkcjonariuszy SOP.

Hołownia broni swojego stanowiska

Marszałek Sejmu w piątek na platformie X ocenił, iż «wzmożenie i ekscytacja» związane ze spotkaniem nie są ani uzasadnione, ani wskazane. Podkreślił, iż jest jednym z niewielu polityków w Polsce, który regularnie spotyka się z przedstawicielami obu «śmiertelnie skłóconych obozów».

Hołownia stwierdził, iż politycy różnych opcji powinni ze sobą rozmawiać, «inaczej pozabijamy się nawzajem». Uważa to za normę, nie za odstępstwo od niej, i zapowiedział kontynuację takiej praktyki jako marszałek Sejmu.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału