Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował raporty dotyczące sytuacji ekonomicznej oraz planów na przyszłość imigrantów z Ukrainy i Białorusi przebywających w Polsce. Badania uwzględniały ich nastawienie do ewentualnego powrotu do ojczyzny, wyjazdu do innego kraju lub pozostania w Polsce oraz czynniki wpływające na te decyzje.
Migranci z Ukrainy – plany i potrzeby
Według raportu „Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce w 2024 roku”, 21% Ukraińców, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu wojny, oraz 48% tych, którzy osiedlili się tutaj przed 2022 rokiem, deklaruje chęć pozostania w Polsce na stałe. Jednocześnie 19% uchodźców i 10% imigrantów przedwojennych zamierza zostać na dłużej, planując powrót na Ukrainę w przyszłości.
Wzrost liczby osób niepewnych co do swoich planów jest zauważalnym trendem. Odpowiedzi „nie wiem” udzieliło aż 56% uchodźców wojennych i 39% Ukraińców, którzy przyjechali wcześniej.
Aktywność zawodowa i potrzeby wsparcia
Ukraińcy są bardzo aktywni na polskim rynku pracy – 78% badanych pracuje lub poszukuje zatrudnienia, co jest wyższym wskaźnikiem niż wśród Polaków. Główne potrzeby deklarowane przez tę grupę dotyczą ułatwień w legalizacji pobytu, nauki języka polskiego oraz pośrednictwa pracy. Potrzeby socjalne nie są wskazywane jako priorytet.
Najważniejszym czynnikiem decydującym o dalszym pobycie w Polsce jest zakończenie wojny – wskazało na to 59% uchodźców i 34% imigrantów przedwojennych. Inne istotne aspekty to tęsknota za rodziną (20–21%) oraz trudności na polskim rynku pracy (17–19%). Wyjazd do innego kraju planuje jedynie 2% badanych.
Zachętą do pozostania w Polsce byłyby możliwości utrzymania się (47–48%), satysfakcjonująca praca (34–37%) oraz dostęp do odpowiedniego mieszkania (13–15%).
Migranci z Białorusi – wyniki badania
Marsz godności Białorusinów w Gdańsku.
W przypadku Białorusinów 55% respondentów zamierza pozostać w Polsce na dłużej niż rok, choć część planuje powrót do ojczyzny (13%). Duża grupa Białorusinów posiada polskie korzenie, Kartę Polaka lub polskie obywatelstwo, co może wpływać na ich plany migracyjne. Wyjazd do innego kraju rozważa tylko 3% badanych.
Metodologia badań
Badanie dotyczące Ukraińców przeprowadzono między 6 maja a 5 lipca 2024 roku na próbie 3778 respondentów (40% stanowili imigranci przedwojenni, a 60% uchodźcy). Z kolei raport o Białorusinach opiera się na pilotażowym badaniu zrealizowanym w sześciu województwach w okresie od 15 kwietnia do 5 lipca 2024 roku, w którym udział wzięło 775 osób.
Podsumowanie
Raporty NBP wskazują na znaczącą rolę migrantów w polskim rynku pracy i ich potencjalny wpływ na gospodarkę. Jednocześnie uwidaczniają potrzebę systemowych rozwiązań wspierających ich integrację, co mogłoby zachęcić więcej osób do osiedlenia się w Polsce na stałe.