Iskrzy na linii Kijów-Pekin. Zełenski nakłada sankcje na kilka chińskich przedsiębiorstw

news.5v.pl 21 godzin temu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w piątek dekret o wejściu w życie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w sprawie sankcji wobec 59 osób fizycznych i 60 podmiotów prawnych. Na liście jest kilka przedsiębiorstw z Chin.

Chodzi o decyzję RBNiO „O zastosowaniu specjalnych personalnych środków ekonomicznych i innych środków ograniczających (sankcji)”, wydaną 18 kwietnia.

ZOBACZ: W Ukrainie odkryto nowoczesne chińskie silniki odrzutowe

Zgodnie z załącznikiem do dekretu nr 247/2025, sankcje dotyczą 60 podmiotów prawnych, wśród których znalazły się przedsiębiorstwa z Rosji i Chin. Na listę sankcyjną trafiły chińskie firmy z branż wysokich technologii i przemysłu lotniczego: Zhongfu Shenying Carbon Fiber Xining, Rui Jin Machinery oraz Beijing Aviation and Aerospace Xianghui Technology.

Sankcje obejmują m.in. zamrożenie aktywów, ograniczenia dotyczące transakcji handlowych, zapobieganie wycofywaniu kapitału z Ukrainy, wypowiedzenie lub zawieszenie licencji i innych zezwoleń, wypowiedzenie umów handlowych, wspólnych projektów i programów przemysłowych, a także zakaz transferu technologii oraz praw do własności intelektualnej.

Chiny wypierają się wsparcia dla Rosji. Oskarżenia „bezpodstawne”

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych odrzuciło w piątek jako bezpodstawne oskarżenia prezydenta Zełenskiego, który dzień wcześniej powiedział, iż Chiny dostarczają Rosji amunicję i materiały wybuchowe oraz uczestniczą w produkcji broni w Rosji.

ZOBACZ: Zełenski: Mamy dowody na wojskowe wsparcie Chin dla Rosji

„Chiny nigdy nie dostarczyły broni śmiercionośnej żadnej ze stron konfliktu (w Ukrainie – PAP) i ściśle kontrolują (przepływ) towarów podwójnego zastosowania” – oświadczył rzecznik MSZ Lin Jian na briefingu prasowym.

„Bezgraniczna przyjaźń” Pekinu i Moskwy

Pekin nie tylko nigdy nie potępił Rosji za inwazję w Ukrainie, ale choćby od 2022 roku nieustannie wzmacniał dwustronne relacje w dziedzinie gospodarki i obronności. Od marca 2023 roku, kiedy Chiny zaprezentowały projekt pokojowy dla Ukrainy, stosunki dyplomatyczne określane są jako „bezgraniczna przyjaźń”.

osg / PAP / Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału