Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. W tym okresie wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu oraz komunikacji miejskiej. W dotarciu do cmentarzy pomogą zwiększone liczby kursów oraz dodatkowe linie autobusowe i tramwajowa. Fundacja Gdańska, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie prowadziła wspólnie z wolontariuszami akcję sprzątania grobów i utrwalenia pamięci o bohaterach.
Organizacja ruchu wokół gdańskich cmentarzy komunalnych nie będzie różniła się od tej wprowadzonej w poprzednim roku. Jednocześnie apelujemy do osób odwiedzających cmentarze o zachowanie szczególnej ostrożności, zwracanie uwagi na wprowadzone oznakowanie, jak również polecenia osób kierujących ruchem.
– W tym roku zmiany organizacji ruchu będą analogiczne jak w poprzednich latach. Największe zmiany pojawią się przy największych cmentarzach. 1 listopada, od godzin porannych, zamknięta zostanie ulica Łostowicka. A już od soboty 26 października pojawią się zmiany i ograniczenie prędkości na alei Armii Krajowej. Będzie to ograniczenie do 50 km/h i będzie obowiązywało od skrzyżowania z ulicą Łostowicką w kierunku ulicy Jabłoniowej. Bardzo proszę o zwrócenie uwagi na wyświetlane znaki na tablicach zmiennej treści – mówiła Agata Lewandowska, dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym – W okolicy Cmentarza Łostowickiego, na ulicy Cedrowej zostanie wyznaczony pas do parkowania, a ruch odbywać się będzie od ulicy Warszawskiej do ulicy Nowej Olchowej. Ulicą to będą się też poruszać autobusy komunikacji zbiorowej, dlatego apelujemy o prawidłowe parkowanie, pozostawiając niezbędną szerokość dla przejazdu autobusu, jak również innych użytkowników, w tym służb ratowniczych. Zachęcamy do zapoznawania się ze zmieniającą się organizacją ruchu i wprowadzanymi zakazami.
Na ulicach znajdujących się w rejonie cmentarzy zaplanowano uruchomienie specjalnych cykli zmiany programów sygnalizacji świetlnej, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i zwiększenie przepustowości na newralgicznych kierunkach. W zależności od miejsca i potrzeb cykle sygnalizacji będą wydłużone bądź skrócone. Kierowców prosimy również o zwracanie uwagi na komunikaty wyświetlane na tablicach zmiennej treści.
Mieszkańcy oraz osoby prowadzące stałą działalność gospodarczą przy ul. Łostowickiej mogą udać się do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni po identyfikatory. Są one wydawane od czwartku, 24 do 31 października, w godzinach od 07.00 do 15.00 w siedzibie GZDiZ przy ul. Wyspiańskiego 9a. Identyfikatory wydawane będą przez Dział Inżynierii Ruchu w pokoju nr 131.
– Pamiętajmy również, iż mieszkańcy tych ulic, które będą zamknięte dla ruchu, aby móc się po nich poruszać, do końca miesiąca powinni odebrać specjalne identyfikatory – wspomina Piotr Borawski. – Przypominam również, iż od poniedziałku, 28 października do 3 listopada nie będzie możliwości wjazdu na teren cmentarza.
Jak dojechać na cmentarz Łostowicki?
1 listopada ul. Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu z wyłączeniem: komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne posiadające aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenia przycmentarnego handlu. Dla komunikacji miejskiej ruch na ul. Łostowickiej będzie dwukierunkowy, dla pozostałych uprawnionych jednokierunkowy w relacji od ul. Kartuskiej do al. Armii Krajowej.
Od soboty 26 października zamknięta dla ruchu będzie jezdnia serwisowa ul. Łostowickiej, przy punktach handlowych. Tego dnia ustawione zostaną również wygrodzenia na al. Armii Krajowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Łostowicką w stronę ul. Jabłoniowej. Od 26 października wprowadzone zostanie również ograniczenie prędkości na al. Armii Krajowej do 50 km/h.
Miejsca parkingowe
- parking dla osób niepełnosprawnych wyznaczony będzie przy bocznej bramie cmentarza – poniżej bramy głównej (ok. 200 miejsc postojowych),
- postój taxi wyznaczony będzie na prawym pasie jezdni ul. Łostowickiej, w relacji
do al. Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking, - 3 parkingi ogólnodostępne: pierwszy na prawym pasie ruchu ul. Nowolipie,
od ul. Szuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską, w relacji do ul. Kartuskiej (ok. 90 miejsc postojowych), drugi przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego (ok. 90 miejsc postojowych), trzeci za wiaduktem na lewym pasie ul. Cedrowej, która 1 listopada będzie jednokierunkowa w relacji do ul. Nowa Olchowa (ok. 200 miejsc postojowych). Jednocześnie zwracamy się z prośbą o prawidłowe parkowanie pojazdów, ponieważ względem ubiegłych lat na ul. Cedrowej będzie odbywał się także ruchu pojazdów komunikacji miejskiej.
W celu uniknięcia tłoku na ciągach komunikacyjnych cmentarza zwracamy się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Na Cmentarzu Łostowickim otwartych będzie łącznie 11 bram – brama główna, 4 wejścia w rejonie parkingu przy ul. Łostowickiej, 4 wejścia od strony ul. Cedrowej oraz 2 wejścia od strony al. Armii Krajowej.
Od poniedziałku, 28 października do 3 listopada włącznie wjazd na teren Cmentarza Łostowickiego będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób z niepełnosprawnościami. W pozostałe dni wjazd na teren cmentarza możliwy będzie zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.
Cmentarz Centralny Srebrzysko
Dojazd do Cmentarza Centralnego „Srebrzysko” odbywał się będzie jedną jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych. Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie w relacji do ul. Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób niepełnosprawnych posiadających aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu.
Wyłączony zostanie dla ruchu ogólnego wjazd w al. Żołnierzy Wyklętych z Ronda de la Salle’a. Objazd wyznaczony będzie ulicami: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina i Grunwaldzką.
Tymczasowe przystanki w relacji do ul. Potokowej wyznaczone zostaną na jezdni: jeden na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, a drugi na wysokości skrzyżowania z ul. Srebrniki.
W piątek, 1 listopada zamknięte dla ruchu ogólnego będą ul. Srebrniki i ul. Róży Ostrowskiej. Ul. Róży Ostrowskiej będzie jednokierunkowa dla pojazdów taxi w relacji do al. Żołnierzy Wyklętych, gdzie wyznaczony zostanie postój taxi. Na ul. Ogrodowej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Potokowej.
Dojazd dla mieszkańców ul. Róży Ostrowskiej odbywać się będzie od ul. Zabytkowej.
Od piątku 1 do niedzieli 3 listopada na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Chrzanowskiego na odcinku od ul. Trawki do ul. Chrzanowskiego. 1 listopada wprowadzony zostanie również jeden kierunek ruchu na ul. Srebrniki na odcinku od wjazdu na teren osiedla mieszkaniowego do wiaduktu PKM. Ponadto w sobotę, 26 października zamknięta dla ruchu zostanie jezdnia przy bramie głównej cmentarza.
W celu uniknięcia tłoku na ciągach komunikacyjnych cmentarza zwracamy się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Wejście na Cmentarz Centralny „Srebrzysko” możliwe będzie bramą główną, jak również 14 wejściami bocznymi, prowadzącymi od strony ul. Podleśnej, ul. Leśny Stok, Jaśkowej Doliny oraz ul. Ogrodowej.
Od poniedziałku, 28 października do 3 listopada włącznie wjazd na teren Cmentarza Centralnego „Srebrzysko” będzie zabroniony. Zakaz dotyczyć będzie także osób powyżej 65. roku życia oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. W pozostałe dni wjazd na cmentarz możliwy będzie zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych w Gdańsku.
Jak dojechać na cmentarz Oliwski
Do cmentarza w Oliwie dojazd prowadzić będzie ul. Opacką, która 1 listopada będzie jednokierunkowa od al. Grunwaldzkiej lub dwukierunkowym fragmentem ul. Opackiej od ul. Spacerowej.
Na ul. Czyżewskiego będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu w relacji do Sopotu.
Miejsca postojowe:
- parking przy ul. Cystersów (ok. 40 miejsc postojowych),
- na placu u zbiegu ul. Tatrzańskiej i ul. Czyżewskiego (ok. 40 miejsc postojowych)
- po prawej stronie ul. Czyżewskiego (ok. 200 miejsc postojowych) za bramą na cmentarz.
Na ul. Opackiej i ul. Czyżewskiego, poza miejscami do tego wyznaczonymi obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się.
W celu uniknięcia tłoku na ciągach komunikacyjnych cmentarza zwracamy się z prośbą do osób odwiedzających nekropolię o korzystanie nie tylko z bramy głównej, ale także z wejść bocznych, znajdujących się jak najbliżej poszczególnych kwater. Wejście na Cmentarz Oliwski możliwe będzie bramą główną przy ul. Opackiej, jak również 7 wejściami bocznymi. 4 wejścia zlokalizowane są wzdłuż ul. Czyżewskiego, natomiast 3 wejścia znajdują się od strony siedziby Telewizji Polskiej.
Cmentarz Salvator Nowy
Dojazd do Cmentarza Salvator Nowy na Chełmie odbywał się będzie jednokierunkową ul. Stoczniowców, w relacji do ul. Hirszfelda. Dla drugiego kierunku objazd będzie przebiegał ulicami Odrzańską, Worcella i Cienistą.
Cmentarz Garnizonowy
Ruch na ul. Dąbrowskiego odbywał się będzie dwukierunkowo. Po obu stronach jezdni obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania. Zaparkować będzie można na terenie Placu Zebrań Ludowych. Postój taxi będzie przy ul. 3 go Maja poniżej Dworca PKS. W sobotę, 26 października wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ul. Dąbrowskiego oraz 3 Maja.
Cmentarz św. Franciszka
Dojazd do Cmentarza Św. Franciszka na Siedlcach możliwy będzie od ul. Kartuskiej, od ul. Nowolipie do ul. Zielony Stok. Miejsca postojowe dla odwiedzających tę nekropolię wyznaczono na jezdni ul. Nowolipie, w relacji Schuberta – Kartuska.
Cmentarz św. Ignacego
Do Cmentarza Św. Ignacego na Oruni dojechać będzie można jednokierunkowym wjazdem od ul. Trakt Św. Wojciecha przez most (na wysokości posesji nr 37). Wyjazd jednokierunkowym fragmentem ul. Brzegi (od mostu do ul. Cienistej). Odcinek ul. Brzegi od ul. Podmiejskiej do mostu będzie wyłączony z ruchu. Miejsca postojowe wyznaczone zostaną na jednokierunkowym odcinku wzdłuż ul. Brzegi (ok. 80 miejsc parkingowych). Ul. Stoczniowców będzie jednokierunkowa.
Cmentarz św. Jadwigi
Dojazd w rejon Cmentarza Św. Jadwigi w Nowym Porcie możliwy będzie wyłącznie od strony ul. Marynarki Polskiej jednokierunkową ul. Wyzwolenia. Ul. Ks. Góreckiego zostanie wyłączona z ruchu ogólnego z wyjątkiem taxi z wjazdem od strony ul. Marynarki Polskiej przy Morskim Domu Kultury. Miejsca postojowe wyznaczone będą na parkingu Morskiego Domu Kultury.
Cmentarz Sobieszewski
Nie przewidziano wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.
Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej
Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych, w związku ze spodziewanym zwiększonym ruchem pasażerskim, wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji autobusowej i tramwajowej. Pierwsze z nich będą już w sobotę, 26 października. By ułatwić dojazd do cmentarzy uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe i tramwajowa. W piątek 1 listopada działać będą 4 cmentarne linie autobusowe: 610, 611, 627, 675 oraz specjalna linia tramwajowa 68.
– W tym okresie szczególnie zachęcamy do pozostawienia samochodów i korzystania z komunikacji miejskiej. Przygotowaliśmy specjalną ofertę na ten czas, a pierwsze zmiany już w weekend poprzedzający dzień Wszystkich Świętych – mówi Wojciech Siółkowski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. – Na trasę wyruszy specjalna linia tramwajowa nr 68, która będzie kursowała na trasie Stogi – Śródmieście SKM – Łostowice-Świętokrzyska. Z przystanku Wilanowska będzie można łatwo dostać się na cmentarz Łostowicki. Zwiększymy też częstotliwość kursowania autobusów linii 115 i 162. Będą uruchomione także dwie specjalne linie autobusowe – 627, która będzie kursowała z Żabianki na pętlę Chełm-Witosa, dowożąc pasażerów na Srebrzysko i cmentarz Łostowicki, oraz linia 675 z Dworca Głównego i Placu Solidarności, która na trasie minie cmentarz Łostowicki. Autobusy tej linii zatrzymają się zarówno od strony ul. Łostowickiej przy bramie, jak również przy ul. Cedrowej, po przeciwnej stronie cmentarza.
Ze szczegółowymi zmianami oraz rozkładami można zapoznać się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Sytuacja pogodowa na żywo
Sprawdź aktualną pogodę w naszym serwisie pogodowym!
Opłaty i ważność grobu
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, jak co roku, przypomina o konieczności wnoszenia opłat z tytułu przedłużenia ważności grobu. Termin ważności, zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych upływa po 20 latach od pochówku lub po przekroczeniu daty przedłużenia jego ważności. Zarządcy cmentarza przysługuje także prawo do likwidacji niepłaconych grobów. Informacje o terminie ważności można uzyskać w biurze cmentarza lub u administratora, czyli firmy P. P. U. Zieleń.
W celu szerszego dotarcia do osób, które nie opłaciły i nie przedłużyły ważności grobów swoich bliskich wprowadzona została procedura, która nakłada na administratora cmentarza obowiązek przyklejania do grobów z nagrobkami naklejek, a w przypadku braku nagrobka umieszczeniu tabliczek z informacją o braku ważnej opłaty i przeznaczeniu go do likwidacji. W przypadku dalszego nieprzedłużenia ważności, po upływie 24 miesięcy od dnia zamieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej wykazu grobów przeznaczonych do likwidacji, zarządca będzie likwidował je sukcesywnie.
– W tym roku, aby dotrzeć szerzej do odwiedzających cmentarze z informacją o ważności grobów, którymi się opiekują, zaproponowaliśmy nową procedurę – mówi Barbara Tusk, zastępczyni dyrektora GZDiZ. – Zobowiązuje ona administratora cmentarza do umieszczenia informacji na nagrobku, który nie ma już ważnej opłaty. Taka informacja zostanie wywieszona w formie naklejki na grobowcu lub w formie tabliczki. Będzie tam podany numer telefonu, pod który należy zadzwonić, aby uzyskać informację, co zrobić, żeby przedłużyć ważność grobu. Listy grobów, które nie mają ważnej opłaty, będą też publikowane w biurach cmentarzy oraz na stronie gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Opłaty przedłużające ważność grobu można dokonywać przelewem na konto bankowe, w siedzibie administratora cmentarzy – P.P.U. Zieleń, a także w poszczególnych biurach cmentarzy. Szczegóły dostępne są na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Na terenie Miasta Gdańska znajduje się 9 cmentarzy komunalnych o łącznej powierzchni 97,38 ha. Największy z nich – Cmentarz Łostowicki zajmuje powierzchnię 50 ha.,
zaś drugi co do wielkości Cmentarz Centralny „Srebrzysto” 28 ha.
Na gdańskich cmentarzach komunalnych pochowanych jest 245 tyś osób w 118 tysiącach grobów.
Gdańsk utrwala pamięć o bohaterach i pomaga sprzątać groby
Po raz kolejny wystartowała inicjatywa wspierająca osoby 65+ lub z niepełnosprawnościami w podstawowym sprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych na gdańskich cmentarzach.
– Celem akcji „GDAŃSK POMAGA sprzątać groby” jest troska o zdrowie osób starszych i z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w uprzątnięciu grobów bliskich w okresie Wszystkich Świętych, w rezultacie czego nie będą musiały zadbać o to same i być narażone na kontakt z dużą liczbą osób w przestrzeni publicznej – mówiła Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej. – Akcja jest skierowana do seniorów i seniorek powyżej 65 roku życia zamieszkałych na terenie Gdańska, jak również do wolontariuszek i wolontariuszy, którzy chcą się zaangażować się i uprzątnąć zgłoszone groby.
Akcję zainicjowała Fundacja Gdańska przy wsparciu Miasta Gdańsk. Żeby dokonać zgłoszenia można zadzwonić pod numer telefonu 500 218 337 czynny w godzinach 10.00 – 14.00 od poniedziałku do piątku. Zgłoszenia można składać do 31 października, a samo uprzątnięcie pomnika będzie realizowane sukcesywnie, do 15 listopada.
Organizatorzy zachęcają również do pomocy w sprzątnięciu grobów osoby, które w okresie od 26 października do 15 listopada mogą w bezpieczny dla siebie sposób zaangażować się i uprzątnąć zgłoszony grób. W zakresie wsparcia jest podstawowe sprzątnięcie pomnika oraz zapalenie znicza. Chęć posprzątania można zgłosić przez stronę gdanskpomaga.pl
W tym roku odbędzie się również dziewiąta edycja akcji społecznej, mającej na celu zachowanie i utrwalanie pamięci o bohaterkach i bohaterach zasłużonych dla Gdańska i Polski. Akcja została zapoczątkowana w 2016 roku, gdy na gdańskich cmentarzach zidentyfikowano nagrobki żołnierzy Armii Krajowej i otoczono je opieką.