Jasne stanowisko Sikorskiego

bialyorzel24.com 2 godzin temu

Radosław Sikorski, szef MSZ, wziął udział w Konferencji Odbudowy Ukrainy. W Gdańsku rozmawiał między innymi na temat perspektyw członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Minister Radosław Sikorski (drugi z lewej) odbył szereg spotkań i rozmów w Gdańsku, nie tylko na temat Ukrainy. Fot. gov.pl

W Konferencji wzięło udział ponad 50 delegacji wysokiego szczebla państw z całego świata, organizacji międzynarodowych, instytucji UE, a także przedstawicieli biznesu, samorządów i organizacji pozarządowych.

Wicepremier Radosław Sikorski wziął udział w panelu otwierającym wymiar unijny, gdzie zaakcentował, iż w ślad za historycznym momentem, jakim było otwarcie formalnego procesu negocjacji członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej 15 czerwca, musi iść realny wysiłek w kierunku spójności z prawem, zasadami i standardami UE. – Tak naprawdę to nie są negocjacje, to przejęcie dorobku Unii Europejskiej i dostosowanie się kandydatów do reguł klubu, do którego chcą wejść – podkreślił minister spraw zagranicznych.

W dyskusji prowadzonej przez Orysię Łucewycz, szefową Ukraine Forum, obok szefa polskiej dyplomacji, udział wzięli również Taras Kaczka, wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, oraz Marta Kos, komisarz UE ds. rozszerzenia. W rozmowie poruszono także temat niezbędnych reform, jakie Ukraina musi przeprowadzić na ścieżce integracji, m.in. w szczególności w zakresie praworządności i walki z korupcją.

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Gdańsku m.in. ze swoją odpowiedniczką z Wielkiej Brytanii Yvette Cooper, z którą rozmawiał m.in. o sytuacji w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie oraz przygotowaniach do szczytu NATO w Ankarze.

opr. tom

Idź do oryginalnego materiału