Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie

spottedlublin.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie - widok wewnątrz


Freski Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Czym wyróżnia się Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie na tle innych zabytków architektonicznych?

Wnętrzem! Choć w Lublinie nie brakuje wyjątkowych zabytków architektonicznych, to właśnie wnętrze Kaplicy Trójcy Świętej wyróżnia się na ich tle. Po pierwsze, jest to jedyna dwukondygnacyjna kaplica w Lublinie – jej dolna część przeznaczona była na krypty duchownych i dostojników miejskich, natomiast górna – do celów religijnych. To właśnie w górnej kondygnacji znajdują się ołtarz, nawy, prezbiterium, a także miejsce, w którym zasiadał chór.

Sufit w Kaplicy Trójcy Świętej | fot. Dominik Wąsik

Wewnątrz budynku znajdziemy również unikalne malowidła ścienne – freski wykonane pod kierownictwem mistrza Andrzeja. Kim był ów mistrz? Dlaczego freski w Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie zostały pokryte farbą na niemal 10 dekad? I dlaczego, mimo iż jest to kaplica na terenie zamku w Lublinie i świątynia rzymskokatolicka, na jej ścianach znajdziemy cyrylicę? o ile teraz czujesz ciekawość, pomyśl tylko, jak intensywne będzie to uczucie podczas osobistego zwiedzania i odkrywania niezwykłej historii tego obiektu!

Zabytkowe malowidła Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Tajemnicze freski mistrza Andrzeja w Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie

Uwaga – w tym momencie możesz nas oskarżyć o spojler! jeżeli wolisz samodzielnie odkrywać historię tego wyjątkowego miejsca, pomiń kolejne dwa akapity. Pozostałych zapraszam do czytania – i oczywiście do późniejszego zwiedzania.

Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie powstała w XIV wieku. Historyczne źródła wspominają, iż na początku XV wieku, na zlecenie króla Władysława Jagiełły, wnętrze kaplicy zostało pokryte freskami bizantyjskimi. Za ich wykonanie odpowiadał zespół malarzy ruskich pod kierownictwem mistrza Andrzeja. Mistrz Andrzej był wówczas cenionym twórcą malarstwa sakralnego i autorem dekoracji wielu ówczesnych świątyń. Najprawdopodobniej ze względu na pochodzenie artystów informacja o ukończeniu polichromii została zapisana cyrylicą na tablicy w łuku tęczowym kaplicy.

Freski znajdowały się na ścianach oraz sklepieniu i przedstawiały m.in. Chrystusa oraz świętych.

Wejście do Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Sceny religijne na murach Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie

Efektem prac były liczne sceny religijne oraz dwa portrety Władysława Jagiełły. Tak zdobiona kaplica cieszyła oko wiernych aż do drugiej dekady XIX wieku, kiedy to w murach lubelskiego zamku urządzono więzienie. Wówczas świątynię połączono z zamkowymi zabudowaniami i przeznaczono na kaplicę więzienną. Wiązało się to z szeregiem prac remontowych, w tym otynkowaniem wnętrza, co spowodowało, iż freski zniknęły z pola widzenia na niemal sto lat.

Sufit wewnątrz Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Zabytkowe freski ukryte pod tynkiem

Przełom nastąpił w 1897 roku, kiedy to Józef Smoliński – profesor nauk humanistycznych, historyk i oficer Wojska Polskiego – odkrył freski pod odpadającym tynkiem. W kolejnych latach stopniowo je odsłaniano i prowadzono prace renowacyjne z troską o zachowanie ich unikalnego piękna.

Unikalna kopuła w Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Kaplica Trójcy Świętej – godziny otwarcia i ceny biletów

Kaplica jest otwarta dla zwiedzających codziennie (od piątku do soboty), od godziny 9:00 do 19:00. Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem obiektu.

Aby wejść do kaplicy, należy zakupić bilet do Muzeum Narodowego w Lublinie. Bilet ulgowy kosztuje 15 zł, a normalny – 20 zł. Bilet ten uprawnia również do zwiedzania innych atrakcji i ekspozycji muzeum.

Zabytkowe malowidła w Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Lokalizacja Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie

Kaplica znajduje się na wzgórzu zamkowym i stanowi integralną część Zamku Królewskiego w Lublinie, który jest siedzibą Muzeum Narodowego. Dokładny adres to: ul. Zamkowa 9.

Atrakcje turystyczne w pobliżu Kaplicy Trójcy Świętej

Kaplica znajduje się w niezwykle ciekawej części miasta – warto więc połączyć jej zwiedzanie z odwiedzinami w innych pobliskich atrakcjach, takich jak:

  • Muzeum Narodowe w Lublinie
  • Baszta Zamkowa Donżon
  • Latarnia Pamięci w Lublinie
  • Pomnik Lwa w Lublinie
  • Kamienny Obelisk na Placu Zamkowym
Idź do oryginalnego materiału