Karol Nawrocki apelował w Chełmie do Wołodymyra Zełeńskiego

bialyorzel24.com 6 godzin temu

W Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa na Wołyniu. 11 lipca, w Dzień Pamięci o Polakach, stanowiący rocznicę Krwawej Niedzieli, prezydent elekt Karol Nawrocki gościł na terenie tworzonego w Chełmie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Karol Nawrocki zwrócił się do prezydenta Ukrainy o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Fot. Karol Nawrocki/facebook

My, Polacy, mamo prawo do tego, by pamiętać o ludobójstwie wołyńskim niezależnie od zmieniających się czasów i okoliczności. I będziemy pamiętać – zaznaczył Nawrocki podczas uroczystości w Chełmie.

Nie możemy zgodzić się na to, iż odmawia się nam, Polakom, prawa do pochowania ofiar ludobójstwa wołyńskiego, bo nie o zemstę oni wołają: wołają o krzyż, wołają o grób, wołają o pamięć, i jako przyszły prezydent Polski jestem zobowiązany mówić ich głosem – podkreślił prezydent elekt.

W swoim przemówieniu Karol Nawrocki zwrócił się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oraz ambasadora Ukrainy w Polsce. – Jeszcze raz, panie ambasadorze, jako prezydent elekt, chciałem oficjalnie zwrócić się do ekscelencji i prezydenta Zełenskiego o możliwość podjęcia pełnoskalowych ekshumacji na Wołyniu. Polacy czekają na tę prawdę. Rodziny wołyńskie wciąż cierpią w związku z traumą, która wydarzyła się 82 lata temu – powiedział prezydent elekt, dodając, iż podjęcie się tego jest konieczne, aby Polska i Ukraina pojednały się naprawdę i za sprawą prawdy.

Wasyl Bodnar, ambasador Ukrainy, dziękując za zaproszenie na „smutną, ale bardzo potrzebną uroczystość” podkreślił, iż całkowicie zgadza się, iż przyszłość można budować tylko na prawdzie.

Przypomniał, iż przeprowadzono niedawno prace ekshumacyjne w Późnikach, kolejne mają być w Zboiskach we Lwowie, a oczekiwane są zezwolenia na prace w Ugłach, Hucie Pieniackiej i w innych miejscowościach, o które prosi strona polska.

Sejm z inicjatywy PSL w czerwcu przyjął ustawę o ustanowieniu święta państwowego 11 lipca Dniem Pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją na początku lipca.

11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach. Według badaczy tylko 11 lipca mogło zginąć około 8 tys. Polaków. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 r. do wiosny 1945 r. Łącznie w tym okresie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ponad 100 tys. Polaków.

tom

Idź do oryginalnego materiału