Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jednogłośnie przyjęła uchwałę wprowadzającą obowiązek noszenia kasków przez dzieci do 16. roku życia podczas jazdy na hulajnogach elektrycznych, rowerach i urządzeniach transportu osobistego. Przepis zostanie wprowadzony do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. W ciągu kilku tygodni projekt może trafić na Stały Komitet Rady Ministrów.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował o jednogłośnym przyjęciu przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego uchwały ws. rekomendacji obowiązku stosowania kasków podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej, rowerze czy urządzeniach transportu osobistego przez osoby do 16. roku życia. Przepis ma zostać wprowadzony do procedowanej już nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.
W posiedzeniu KRBRD uczestniczyli nie tylko stali członkowie z poszczególnych ministerstw i policji, ale także organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele systemu ochrony zdrowia. Klimczak podkreślił, iż statystyki dotyczące przypadków poważnych obrażeń po wypadkach na hulajnogach i rowerach elektrycznych są alarmujące.
Eksperci rekomendują zmiany
Minister zaznaczył, iż postanowiono podejść do tej kwestii systemowo, dbając o rekomendacje ekspertów - od policji, poprzez lekarzy, po konsultantów krajowych w dziedzinie chirurgii dziecięcej. Dodał, iż w wielu państwach Unii Europejskiej tego typu prawo jest już stosowane.
Klimczak wyjaśnił, iż przepisy dotyczące obowiązku stosowania kasków różnią się w zależności od kraju. We Francji czy Austrii obowiązek ten dotyczy dzieci do 12. roku życia, zaś w Czechach - do 18. roku życia.
Dyskusja o granicy wieku
Podczas poniedziałkowego posiedzenia KRBRD główna dyskusja skupiła się na tym, czy przepis będzie dotyczył dzieci w wieku do 15. czy 16. roku życia. Chodziło o ukończenie szkoły podstawowej, kwestie dotyczące odpowiedzialności prawnej, ale także statystyki medyczne.
Wszystkie argumenty wzięto pod uwagę i przychylono się do wniosków policji, środowiska medycznego oraz przedstawicielki Rzecznika Praw Dziecka, żeby był to 16. rok życia. Wiceszef MI Stanisław Bukowiec wskazywał na "bardzo mocny głos policji, która zaproponowała również wiek 16 lat".
Alarmujące statystyki wypadków
Wiceminister w MSWiA Wiesław Szczepański zwrócił uwagę, iż postulat wprowadzenia obowiązku noszenia kasków przez rowerzystów był kierowany przez Komendę Główną Policji od wielu lat. Wyraził nadzieję, iż obowiązek ten zostanie rozszerzony na wszystkich.
Krajowa konsultant medyczna w dziedzinie chirurgii dziecięcej prof. Beata Jurkiewicz powiedziała, iż każdego dnia w każdym oddziale ratownictwa medycznego i na każdej izbie przyjęć szpitali dziecięcych pojawiają się dzieci, które uległy wypadkowi na wspomnianych urządzeniach. "To nie jest tak, iż są to sporadyczne wypadki. Każdego dnia w Polsce dochodzi do ciężkich urazów" - mówiła.
Profesor Jurkiewicz dodała, iż to są urazy zarówno głowy, szyi, klatki piersiowej, złamania rąk i nóg. "Naprawdę są to ciężkie urazy, w wyniku których takie dzieci zostają kalekami do końca życia" - podkreśliła.
26 czerwca szef MI przekazał, iż w tym roku odnotowano 130 zdarzeń i wypadków z udziałem osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych. Dodał, iż prawie 60 proc. z nich to dzieci do 17. roku życia, a 30 proc. tych wypadków to wypadki bardzo poważne.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.