Zabytkowa kamienica przy ul. Gliwickiej 4 w Katowicach przeszła gruntowną metamorfozę. Budynek z 1876 roku nie tylko odzyskał dawny blask, ale został też dostosowany do współczesnych standardów mieszkaniowych.
Historia z Korfantym w tle
Kamienica przy Gliwickiej 4 to nie tylko zabytkowy budynek – to także miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Mieszkał tu Wojciech Korfanty – jeden z ojców niepodległości Polski i lider powstań śląskich.
- „Tym bardziej mobilizowało to do tego, aby ten obiekt rzeczywiście wyszedł, jak najlepiej się da i tak też się stało. Dwa etapy. Pierwszy etap to termomodernizacja, z wymianą dachu i remontem mieszkań. (…) Drugi etap to była kwestia remontu strychu i piwnic. Oczywiście klatki schodowe, które naprawdę są przepiękne.” – podkreślał prezydent Katowic Marcin Krupa.
Dwa etapy, wiele zmian
Remont rozpoczął się w 2022 roku i został podzielony na dwa etapy. Najpierw przeprowadzono szeroko zakrojoną termomodernizację, wymieniono instalacje, wyremontowano dach, a także dostosowano mieszkania do dzisiejszych standardów. Zlikwidowano piece kaflowe, a ich miejsce zajęły indywidualne instalacje gazowego centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Kamienica oferuje w tej chwili 19 lokali mieszkalnych, w tym jeden dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dwa z mieszkań zajmą dotychczasowi lokatorzy, którzy zdecydowali się wrócić po zakończonym remoncie. Pozostałe lokale trafią do miejskiego zasobu mieszkań komunalnych – część z nich zostanie przydzielona osobom oczekującym, inne trafią do licytacji czynszowej.
Secesyjny akcent i ekologiczne rozwiązania

Drugi etap inwestycji objął m.in. wykonanie prac wykończeniowych, montaż nowoczesnego oświetlenia LED oraz przebudowę części wspólnych, takich jak klatki schodowe, piwnice i poddasze. Szczególną uwagę przyciąga odrestaurowana dekoracja gzymsu na elewacji frontowej. Secesyjny ornament z motywem roślinnym w odcieniach niebieskiego stanowi estetyczne zwieńczenie całej inwestycji.

Zmodernizowano również bramę wjazdową, zamontowano domofony, dzwonki oraz instalację TV-SAT. W podwórzu wykonano nasadzenia i klomb, a także ogrodzenie i nową nawierzchnię chodników.
Inwestycja wsparta środkami unijnymi
Łączny koszt inwestycji wyniósł około 9,5 mln zł. Miasto Katowice pozyskało na ten cel blisko 1,4 mln zł dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Gliwicka – ulica z klimatem
Warto dodać, iż Gliwicka to jedna z najbardziej klimatycznych ulic Katowic. Niedaleko, pod numerem 13, znajduje się inna odrestaurowana kamienica – dawna rezydencja generała Kazimierza Horoszkiewicza. Również ona przeszła gruntowną modernizację, która została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”, zdobywając 2. miejsce i nagrodę kapituły.