Kellogg: USA rozważają rozmieszczenie sił brytyjskich, francuskich i polskich „na zachód od rzeki Dniepr”

goniec.net 21 godzin temu

Specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa, Keith Kellogg, powiedział, iż możliwość rozmieszczenia wojsk sojuszniczych na zachód od rzeki Dniepr jest omawiana w ramach potencjalnego rozwiązania wojny Rosji z Ukrainą.

Powiedział to w Fox News , podaje Censor.NET .

„Mówimy też o ‘siłach odporności’… Mówimy o Brytyjczykach, Francuzach, Niemcach, a teraz i Polakach, którzy rozmieszczą siły na zachód od rzeki Dniepr, co oznacza, iż ​​są poza zasięgiem (Rosji – red.)” – powiedział wysłannik Trumpa.

Według niego, w tym samym czasie siły pokojowe z udziałem państw trzecich mogłyby zostać rozmieszczone na wschodnim brzegu rzeki Dniepr, aby monitorować przestrzeganie ewentualnego zawieszenia broni .

Kellogg podkreślił, iż pierwszym krokiem jest osiągnięcie kompleksowego zawieszenia broni, po czym omówione zostaną inne kwestie, od statusu tymczasowo okupowanych terytoriów po powrót ukraińskich dzieci i perspektywy przystąpienia Ukrainy do NATO.

„To jest, na pewno, to, co nazywają E3, ale tak naprawdę teraz jest to E4. To, o czym mówimy – Brytyjczycy, Francuzi, a także Niemcy, a teraz adekwatnie Polacy, mają siły na zachód od rzeki Dniepr, co oznacza, iż ​​są poza zasięgiem kontaktu, a na wschodzie masz siły pokojowe, <…> więc możesz faktycznie monitorować zawieszenie broni”, powiedział Fox Business w wywiadzie.

Kellogg zauważył, iż początkowe pozycje w negocjacjach dotyczących kwestii terytorialnej powinny zaczynać się od zamrożenia konfliktu wzdłuż linii kontaktowych. „Mówimy o <…> elektrowni jądrowej, która jest trzecią co do wielkości w Europie. Rozmawiamy o tym, kto będzie nią zarządzał, wielokrotnie mówiliśmy, iż pomożemy w otwarciu tej elektrowni” – dodał.

Wcześniej, we wspólnym oświadczeniu, ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Polski, Francji, Niemiec i UE, po konsultacjach w Londynie, wskazali, iż są „zdeterminowani, aby zapewnić Ukrainie solidne gwarancje bezpieczeństwa”, które obejmują „rozważenie utworzenia koalicji sił powietrznych, lądowych i morskich, które mogłyby pomóc w budowaniu zaufania do przyszłego pokoju i wesprzeć odnowę sił zbrojnych Ukrainy”.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wielokrotnie oświadczał, iż obecność wojsk NATO pod jakąkolwiek flagą i w jakiejkolwiek roli na terytorium Ukrainy stanowi zagrożenie dla Rosji i iż Moskwa nie zaakceptuje jej pod żadnymi warunkami.

Polski kontyngent na Ukrainie?

Negocjator Keith Kellog:
"Rozmawiamy o rozmieszczeniu wojsk Wielkiej Brytanii, Francji, oraz Niemiec, a teraz też i Polski, na zachód od Dniepru, w celu monitoringu zawieszenia broni." pic.twitter.com/YH3ovCraoT

— 1 Star (@PawelSokala) May 13, 2025

Idź do oryginalnego materiału