Kobiety objęte obowiązkową służbą wojskową. O tym, na kogo trafi zdecyduje loteria

natemat.pl 20 godzin temu
Władze Danii zdecydowały o rozszerzeniu obowiązkowej służby wojskowej na kobiety. To odpowiedź na rosnące obawy o bezpieczeństwo w Europie i potrzeba zwiększenia liczebności sił zbrojnych.


Reuters podaje, iż na mocy ustawy przyjętej przez parlament w czerwcu 2023 roku, wszystkie kobiety, które ukończą 18 lat po 1 lipca 2025 r., będą zobowiązane do rejestracji na tzw. dzień oceny, podczas którego podejmowana będzie decyzja o ewentualnym powołaniu do służby.

Do tej pory kobiety mogły wstępować do wojska wyłącznie na zasadzie dobrowolności. Jednak w 2024 roku stanowiły około 24 proc. wszystkich rekrutów. W Danii ochotnicy zgłaszają się najpierw do poboru, a reszta listy jest ustalana poprzez losowanie.

Duńskie siły zbrojne przygotowują się na zmiany. Trwa dostosowywanie koszar oraz sprzętu do potrzeb kobiet. Dania planuje również wydłużenie okresu obowiązkowej służby wojskowej z obecnych 4 do 11 miesięcy w 2026 roku, a do 2033 roku chce zwiększyć liczbę rekrutów z około 5000 do 7500 rocznie.

Katrine, rekrutka z Duńskiej Królewskiej Gwardii Ratowniczej, przyznała w rozmowie z agencją Reuters: "Są różne rzeczy, które muszą poprawić, szczególnie jeżeli chodzi o wyposażenie. Teraz jest to przeznaczone dla mężczyzn, więc być może plecaki są trochę za duże, a mundury również".

Służba wojskowa w Polsce


W Polsce obowiązkowy pobór do wojska został zawieszony w 2010 roku. Od tego czasu armia opiera się na żołnierzach zawodowych oraz ochotnikach służących w Wojskach Obrony Terytorialnej i innych formacjach.

Temat ten jednak powraca co jakiś czas w przestrzeni medialnej, o czym więcej można przeczytać tutaj. Kobiety mogą służyć w polskim wojsku na zasadach równych z mężczyznami.

Jak czytamy na stronie Wojska Polskiego, na dzień 5 marca 2025 roku w Siłach Zbrojnych RP służbę pełni łącznie ponad 34 tysiące kobiet – żołnierzy, w tym około:

21 tysięcy żołnierzy zawodowych,

7,5 tysiąca żołnierzy terytorialnej służby wojskowej,

4 tysiące odbywających dobrowolną zasadniczą służbę wojskową,

oraz prawie 1,8 tysiąca osób w aktywnej rezerwie i służbie kandydackiej.


Źródło: Reuters


Idź do oryginalnego materiału