Kolejny sukces naszych prawników, prześladowany politycznie Etiopczyk otrzymał ochronę
Cudzoziemiec ucierpiał w związku z toczącą się wojną w Amharze: jego ojciec został zamordowany przez siły rządowe, ze względu na rzekome wspieranie bojówek Fano. Nasz beneficjent został natomiast z tego samego powodu zamknięty w więzieniu Sostegna na prawie 3 miesiące. Udało mu się je opuścić, ponieważ jeden z członków jego rodziny zapłacił za niego okup. Po tych wydarzeniach zdecydował się opuścić Etiopię i udać się do Europy.
We wrześniu 2024r. dotarł do Polski, gdzie złożył wniosek o udzielenie mu ochrony międzynarodowej i otrzymał ją, ze względu na ryzyko doświadczenia nieludzkiego lub poniżającego traktowania. Ryzyko to bowiem jest rzeczywiste. Etiopia pozostaje od pięciu lat areną działań wojennych, które z różnym natężeniem występują na znacznej części tego kraju. Podczas gdy działania wojenne w jednej prowincji ustają (Tigraj), w innej przybierają na sile (Amhara). Powszechne są zabójstwa i porwania dla okupu, często motywowane pochodzeniem etnicznym. Amharowie wprawdzie posiadają własną, autonomiczną część – region Amhara – którą zarządzają, to ze względu na to, iż w tej chwili jest to główna arena działań zbrojnych w Etiopii, jest to miejsce generujące wielu uchodźców.
Bardzo cieszymy się, iż nasz beneficjent jest już bezpieczny w Polsce
—-
W efekcie globalnego kryzysu finansowania pomocy humanitarnej, spowodowanego wycofywaniem lub ograniczaniem wsparcia przez głównych darczyńców straciliśmy ponad 60% rocznego budżetu operacyjnego — praktycznie z dnia na dzień. Ograniczyliśmy w tej chwili nasze działania ale i tak grozi nam zamknięcie na koniec września.
Dlatego bardzo Was prosimy, o ile nasza praca nie jest Wam obojętna wesprzyjcie nasz apel poprzez ewentualne wpłaty lub udostępnienia. Jak można nam pomóc:
Założyliśmy zrzutkę pod adresem https://zrzutka.pl/6vh67e, gdzie wskazaliśmy kwotę, której potrzebujemy aby móc kontynuować nasze działania;
Można też zapisać się na comiesięczne wsparcie przez Patronite (https://patronite.pl/CPPHN) albo wykonać przelew na nasze konto.
Każde, choćby najmniejsze wsparcie, ma dla nas ogromne znaczenie. Dlatego prosimy — pomóż nam pomagać dalej
Żródło materiału: Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć