Kolejnych 18 modułów wyrzutni HOMAR-K już w Polsce – poinformował w piątek na portalu X wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. To kolejna dostawa wykonana przed założonym terminem – dodał.
Jak poinformował Kosiniak-Kamysz, zanim dostarczone moduły trafią do jednostek Wojska Polskiego, zostaną one zintegrowane z podwoziem Jelcza w Hucie Stalowa Wola.
– To kolejna dostawa wykonana przed założonym terminem
– dodał.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Kolejnych 18 modułów wyrzutni HOMAR-K już w Polsce ???? Zanim trafią do jednostek Wojska Polskiego zostaną zintegrowane z podwoziem Jelcza w Hucie Stalowa Wola. To kolejna dostawa wykonana przed założonym terminem. pic.twitter.com/E41dv6eRnX
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) January 24, 2025
Homar-K to jeden z najważniejszych programów modernizacyjnych polskiej artylerii – są to zakupione w Korei Południowej wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo, montowane na polskich ciężarówkach Jelcza; łącznie zamówiono 290 wyrzutni, z których kilkadziesiąt już jest wdrażanych do służby w jednostkach artylerii rakietowej Wojska Polskiego.
Homar-K to konstrukcje podobne do amerykańskich wyrzutni HIMARS, z sukcesami wykorzystywane przez broniących się przed Rosją Ukraińców. Podobnie jak HIMARSy, Homary-K mogą strzelać różnymi typami rakiet, w tym rakietami balistycznymi o zasięgu choćby ok. 300 km.
W listopadzie 2022 roku ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę o wartości 3,55 mld dolarów z koreańskim koncernem Hanwha Aerospace na dostawę 218 wyrzutni z pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji. Łącznie Wojsko Polskie ma otrzymać 288 wyrzutni; dostawy mają potrwać do 2027 roku. Ponadto dostarczone mają zostąć dwie dodatkowe wyrzutnie na użytek szkoleniowy.
Polecamy
W Wędrzynie pożegnano żołnierzy XVI zmiany PKW Rumunia
Opuszczają swoją ojczyznę, zostawiając rodziny i domy. Wszystko po to, aby wykonywać zadania na pokojowej misji w obcym kraju. Dziś...
Czytaj więcejDetails