Kolekcja książek prof. Ogórkiewicza przekazana w darze naszemu Muzeum

muzeumwp.pl 2 miesięcy temu

Nośniki cyfrowe wkraczają inwazyjnie w nasz świat od dekad. Niemniej dla rasowego muzealnika książka w wydaniu papierowym pozostanie jeszcze długo skarbem trudnym do zastąpienia. Z tym większą euforią chcielibyśmy się podzielić informacją o wzbogaceniu naszego archiwum o materiały, które z korzyścią i pożytkiem zostaną wykorzystane w przyszłości. Podczas rekonstrukcji, renowacji czy konserwacji sprzętu wojskowego wchodzącego w skład ekspozycji naszego Muzeum.

Archiwum zostało powiększone dzięki darowiźnie poczynionej przez Pana Stanisława Ogórkiewicza.

Przekazał On właśnie do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (poznańskiego oddziału Muzeum Wojska Polskiego, dalej MBP) fragment kolekcji książkowej, zmarłego w listopadzie 2019 r., kuzyna – Ryszarda Mariana Ogórkiewicza.

Ten ostatni zaczynał jako specjalista od silników turbospalinowych zatrudniany po wojnie m.in. przez firmę Humber (poza rynkiem cywilnym dostarczająca wojsku samochody terenowe oraz cały szereg przewidzianych do różnych działań samochodów pancernych) oraz legendarny koncern Ford Motor Company. W ciągu dwóch dekad wyrobił sobie pozycję znanego polsko-brytyjskiego inżyniera (aktywnie działającego w Polskim Towarzystwie Naukowym na Obczyźnie, korporacji uczonych na emigracji z siedzibą w Londynie). Już w latach 60. wypracował też sobie markę specjalisty w dziedzinie Broni Pancernej zostając m.in. wieloletnim konsultantem prestiżowego czasopisma „Jane’s International Defence Review”, na magazynach którego wychowywał się także piszący powyższe słowa.

Od 1972 r. związał się zawodowo z Radą Naukową ds. Obronności w brytyjskim Ministerstwie Obrony.

W 1988 r. został profesorem w Royal Military College of Science, na której to uczelni wykładał w zakresie bojowego wykorzystania pojazdów pancernych. Rok 1993 r. przyniósł Mu stanowisko kuratora w Bovington Tank Museum – mekce ściągającej z całego globu miłośników wszystkiego, co opancerzone.

Podarowane książki zasiliły bibliotekę MBP za co serdecznie dziękujemy Panu Stanisławowi obiecując wykorzystać bezcenny dar z pożytkiem dla przyszłych pokoleń entuzjastów dawnej techniki wojskowej.

Więcej:

https://www.facebook.com/MBPanc

Tekst: JJ.

Foto: K. Chrzan / MBP.

Idź do oryginalnego materiału