Decyzją kapituły tytułu Wybitny Absolwent, w Galerii Zasłużonych I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie zawisł portret kmdr. Macieja Janiaka. Uroczystość odsłonięcia portretu komandora odbyła się podczas święta szkoły – 8 listopada.
Swoją obecnością wydarzenie uświetniły żona Komandora Ewa Janiak i córka Joanna. W uroczystości wzięli także udział przyjaciele i współpracownicy komandora Janiaka: kontradmirał prof. dr hab. rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasz Szubrycht oraz komandor prof. dr hab. Andrzej Makowski i komandor porucznik Marcin Gronka – dowódca Grupy Okrętów Rozpoznawczych z 3 Flotylli Okrętów im. Komandora Bolesława Romanowskiego – reprezentujący generała broni Marka Sokołowskiego – Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP oraz wiceadmirał Jarosław Ziemiański – inspektor Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Na uroczystość przybyła także radna sejmiku województwa wielkopolskiego Marzena Wodzińska oraz wielkopolski kurator oświaty Igor Bykowski.
Organ prowadzący szkołę reprezentowali: starosta Dariusz Świtoń, wicestarosta Lech Janicki, członkowie Zarządu Powiatu: Anna Mądra, Paweł Galbierczyk i Marek Nowiński, oraz przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu Eugeniusz Morta. Wśród gości nie zabrakło burmistrza Ostrzeszowa Patryka Jędrowiaka.
Poniżej fragmenty wystąpienia starosty Dariusza Świtonia:
(…) Galeria Zasłużonych w I Liceum Ogólnokształcącym ma być wskazówką jak postępować, jak uczyć się i pracować, jak iść przez życie godnie, czerpiąc z niego satysfakcję, jak służyć innym i ojczyźnie.
Komandor Maciej Janiak – osoba wielce zasłużona dla odbudowy i modernizacji Marynarki Wojennej RP, współtwórca Rady Budowy Okrętów, autor Strategicznej koncepcji bezpieczeństwa morskiego, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na rzecz bezpieczeństwa morskiego państwa – czyż może być osoba bardziej inspirująca, motywująca i porywające młode serca i umysły? I bardziej zasługująca na miejsce w Galerii I LO.
Wspaniały człowiek, intelektualista najwyższej miary, głęboko zaangażowany w sprawy morskiego rodzaju sił zbrojnych, a przy tym prawy i szczery, po prostu przyzwoity – tak o komandorze Janiaku mówią jego koledzy i współpracownicy z Rady Odbudowy Okrętów.
Komandor Maciej Janiak był jednym z najznamienitszych ambasadorów ziemi ostrzeszowskiej. Jego osoba może stanowić punkt odniesienia dla kolejnych roczników opuszczających mury I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie – szkoły, którą Komandor ukończył 56 lat temu. Ufam, iż zainspiruje ona młodzież do sięgania ku ambitnym celom.
Mimo, iż życiowe motto komandora Janiaka brzmiało „Służyć Polsce morskiej”, nigdy nie zapomniał o Ostrzeszowie. Wręcz przeciwnie – czuł się ostrzeszowianinem i utrzymywał bliskie kontakty z rodzinnym miastem; był sympatykiem ostrzeszowskiego jachtklubu Orion, współpracował z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie. Przyjeżdżał do Ostrzeszowa, kiedy tylko mógł i zapraszał tu swoich przyjaciół. Jego prochy 12 października ubiegłego roku spoczęły w ukochanym Ostrzeszowie.
Komandor Janiak udowadnia, iż prawdziwa miłość do Ojczyzny zaczyna się od miłości do swojego miasta, do ludzi, z którymi dzielimy nasze życie i wartości. Jego portret w Galerii Zasłużonych będzie przypominał kolejnym pokoleniom, iż prawdziwy sukces to nie tylko indywidualne osiągnięcia, ale przede wszystkim wkład w dobro wspólne.
Niech pamięć o Komandorze Janiaku będzie dla nas wszystkich inspiracją, by z taką samą pasją i oddaniem dążyć do realizacji naszych celów, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla korzeni i wspólnoty, z której wyrastamy.
Droga Młodzieży, patrząc na portrety Wybitnych Absolwentów – Waszych starszych kolegów i koleżanek, pomyślcie, iż niezależnie od drogi, jaką wybierzemy, możemy służyć innym i pozostawić po sobie trwały ślad (…).
Maciej Janiak urodził się 6 lipca 1950 roku w Ostrzeszowie, zmarł 5 października 2023 r. w Gdyni. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, tutaj w 1968 roku zdał egzamin maturalny. Ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni, był oficerem Polskiej Marynarki Wojennej, przez 18 lat służył na okrętach rozpoznawczych, odszedł ze służby w 1990 roku w stopniu komandora porucznika. Był współtwórcą Rady Budowy Okrętów, autorem Strategicznej koncepcji bezpieczeństwa morskiego, za zasługi na rzecz bezpieczeństwa morskiego państwa został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.