

Złagodzenie sankcji wymaga „zakończenia nieuzasadnionej i niesprawiedliwej agresji przeciwko Ukrainie oraz bezwarunkowego wycofania wszystkich rosyjskich wojsk z całego terytorium Ukrainy”, dodała Hipper.
„Głównym celem UE pozostaje wywarcie maksymalnej presji na Rosję przy użyciu wszystkich możliwych instrumentów, w tym sankcji, w celu zmniejszenia zdolności Rosji do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie” — dodała, cytowana przez Financial Times.
„Manipulacje” i żądania Kremla
USA ogłosiły porozumienie z Rosją w sprawie Morza Czarnego we wtorek 25 marca wieczorem — dzień po rozmowach w Rijadzie. Według Białego Domu osiągnięto porozumienie w sprawie bezpiecznej żeglugi i rezygnacji z użycia siły na Morzu Czarnym. W zamian Waszyngton pomoże przywrócić rosyjskim producentom żywności dostęp do globalnego rynku.
Kilka godzin później Kreml opublikował swoją wersję porozumień. W dokumencie podkreślono, iż porozumienie wejdzie w życie dopiero po zniesieniu sankcji z Rosselkhozbanku i innych rosyjskich banków „zaangażowanych w zapewnienie operacji na międzynarodowym handlu żywnością”. W szczególności banki muszą zostać ponownie podłączone do systemu SWIFT i odzyskać dostęp do kont korespondenckich w walutach obcych, nalegał Kreml.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał oświadczenia Kremla „manipulacją” i oszustwem”. „Widzimy, jak Rosjanie już zaczęli manipulować. Już teraz próbują przekręcić porozumienia i faktycznie oszukać zarówno naszych mediatorów, jak i cały świat. Biały Dom opublikował absolutnie jasne oświadczenia. Każdy może zobaczyć, co w nich jest. I jest to, o czym Kreml znowu kłamie. Że reżim zawieszenia broni na Morzu Czarnym zależy od kwestii zniesienia sankcji” — powiedział Zełenski.