Krytyka Polityczna żegna się z X/Twitterem

krytykapolityczna.pl 1 miesiąc temu

Kto czyta Krytykę Polityczną, ten wie, iż o Elonie Musku pisaliśmy sporo i niezbyt przychylnie. Elon Musk. O miliarderze, który brzydził się transportu miejskiego (luty 2018); Być jak Elon Musk. Mesjasz czy patoinfluencer kapitalizmu? (luty 2021); W imię wolności słowa Elon Musk pogrąży Twittera (październik 2022); Elon Musk kupił Twittera. To zagrożenie, a nie nadzieja dla wolności słowa (październik 2022); Elon Musk dokłada do pieca prawicowej paranoi (grudzień 2022); Elon Musk podsyca przemoc polityczną (październik 2023); Elon Musk w Auschwitz. Fotobudka dla prorosyjskiego antysemity (styczeń 2024) – to tylko wybrane tytuły z ostatnich kilku lat.

Nieraz pisaliśmy, iż Twitter Elona Muska – teraz przemalowany na czarno X – to przestrzeń szerzenia teorii spiskowych, hejtu i dezinformacji. Kiedyś mieliśmy tam sporo funu, postując z oficjalnego konta Krytyki Politycznej treści mniej i bardziej poważne, a z czasem zaczęliśmy wrzucać linki do tekstów i ich krótkie zajawki. Nie chcieliśmy się wdawać w dyskusje na tym forum, bo to zawsze kopanie się z koniem o milionie kopyt.

Publikowanie na X to jednak nie tylko słowne utarczki. W ostatnich miesiącach – również przepychanki z algorytmami, na które już zupełnie szkoda nam czasu i energii. Podobnie jest z Facebookiem, na którym jeszcze jesteśmy, chociaż pewnie i tak nas nie widzicie, bo nie płacimy Markowi Zuckerbergowi za promocję postów. Nie tak chcemy wydawać pieniądze, które powierzają nam darczyńcy.

Wiele naszych autorek i autorów szeruje na X swoje artykuły. Widzimy, iż wklejacie je też często w dyskusjach, jako argument. Bardzo to doceniamy.

My jednak, jako organizacja, w której zawierają się dziennik internetowy, wydawnictwo książek, instytut badawczy i świetlice, nie będziemy tam już aktywni.

Przez lata obecności na X/Twitterze dorobiliśmy się 144 tys. obserwujących. Mam nadzieję, iż znajdziecie nas w innych miejscach. Polecam wchodzenie bezpośrednio na stronę KrytykaPolityczna.pl (najlepiej z listy ulubionych stron) oraz zapisanie się na newslettery KP – bądźmy w kontakcie mejlowym.

Idź do oryginalnego materiału