(Plik) Zdjęcie z dnia 28 maja 2000 r. przedstawia przywódcę zamachu stanu, George’a Speighta, ogłaszającego w budynku parlamentu w Suva, iż planuje rządzić i odpowiedzieć dekretem.
obraz: AFP/Torsten Blackwood
George Speight, stojący za zamachem stanu na Fidżi w 2000 r., i przywódca rebeliantów, były żołnierz Shane Stevens, otrzymali ułaskawienie prezydenta.
W Oświadczenie w czwartekWładze więzienne Fidżi podały, iż para znalazła się wśród siedmiu więźniów, którym prezydent Ratu William Katuniveri udzielił ułaskawienia zgodnie z zaleceniami Komisji Miłosierdzia.
„Ułaskawienia te zostały oficjalnie wydane 18 września 2024 r. W rezultacie dzisiaj, w czwartek, 19 września 2024 r., wyżej wymienione osoby zostały oficjalnie zwolnione z aresztu” – czytamy w oświadczeniu.
„Służba Więzienna Fidżi i rząd w dalszym ciągu oddają się zasadom sprawiedliwości, resocjalizacji i praworządności, a Komisja ds. Miłosierdzia odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, iż wnioski o ułaskawienie są rozpatrywane uważnie, z uwzględnieniem okoliczności każdej sprawy. ”
Speight odsiadywał dożywocie za zdradę stanu, a Stevens odsiadywał dożywocie za działalność wywrotową.
Wypuszczono także Sekinę Vosavakatini, Nioni Tagici, Jamesa Sanjesha Goundara, Adi Livini Radininausori i Johna Millera.
Speight poprosił o ułaskawienie
W czerwcu 2023 roku Speight złożył wniosek o ułaskawienie prezydenta w ramach klauzuli miłosierdzia, zwiększając możliwość zwolnienia z więzienia po odbyciu ponad 20 lat dożywocia.
Zamach stanu w Speight w 2000 r. był jedynym cywilnym zamachem stanu, w wyniku którego utworzono grupę zbrojną mającą obalić rząd.
W 2002 roku premier Sitiveni Rabuka, który zapoczątkował kulturę zamachów stanu na Fidżi, powiedział, iż ułaskawienie Speighta byłoby katastrofą i mogłoby utorować drogę kolejnym zamachom stanu.