List otwarty mniejszości do parlamentu. Chce upamiętnienia ofiar

opolska360.pl 4 dni temu

Mniejszość niemiecka przygotowała list otwarty, którego autorzy przypominają, iż na początku roku obydwie izby polskiego parlamentu przegłosowały swoje uchwały w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. W związku z tą rocznicą mają „oddać cześć pamięci represjonowanej ludności cywilnej”.

– Niewątpliwie jest to świadectwo wielkiej dojrzałości i zmierzenia się z niełatwą historią powojennej Polski i krzywd jakich doświadczyły setki tysięcy ludzi, którzy mając różne korzenie, znaleźli się na jej nowym terytorium – czytamy w liście.

Tragedia nie tylko górnośląska

– Senat i Sejm RP jako władza ustawodawcza reprezentująca cały kraj nie powinna w roku 2025 ograniczyć uczczenia ofiar tej powojennej tragedii jedynie do Górnego Śląska. Nie ma ani historycznego, ani tym bardziej moralnego uzasadnienia pominięcia tysięcy niewinnych, cywilnych ofiar podobnie jak na Śląsku „podejrzanych o niewłaściwe pochodzenie” będących wtedy rdzennymi mieszkańcami innych regionów dzisiejszej zachodniej i północnej Polski. Wielu z nich uchwały ograniczone do ofiar wyłącznie z jednego regionu odczytuje jako deklarację, iż 80 lat po wojnie przez cały czas mają „niewłaściwe” pochodzenie tylko dlatego, iż nie są związane z Górnym Śląskiem i iż ich pamięć przez cały czas jest „wyrugowana ze sfery publicznej” – napisali autorzy apelu.

Apel do marszałków

– W związku z powyższym apelujemy za pośrednictwem marszałków do obydwu izb parlamentu RP o podjęcie w roku 2025 uchwał, które oddadzą cześć także ofiarom powojennego terroru spośród niemieckiej ludności cywilnej oraz tych, którzy zostali za taką uznani z innych regionów po 1945 roku wcielonych do Polski. Ta krzywda ponownego pominięcia i skazania na zapomnienie nie powinna odcisnąć się w świadomości społecznej Warmii, Mazur, Pomorza, Kaszub czy Dolnego Śląska – konkludują.

Inicjatorzy akcji zachęcają do składania podpisów pod listem otwartym.

– Istnieje możliwość składania podpisów pod listem otwartym do Pani Marszałek Senatu oraz Pana Marszałka Sejmu. Wypełnione dokumenty prosimy przesyłać w wersji elektronicznej ([email protected]) lub listownie na adres biura ZNSSK najpóźniej do piątku, 4 kwietnia 2025 r. – piszą organizatorzy akcji na stronie internetowej Związku niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału