„Lubiąż. Biografia cudu” – zapraszamy na spotkanie z autorem

zmiedzi.pl 3 godzin temu

W najbliższą środę, 27 listopada, zapraszamy do ścinawskiego Pałacyku na spotkanie z Tomaszem Bonkiem, autorem książki „Lubiąż. Biografia cudu”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.

Tomasz Bonek to reporter – dokumentalista, publicysta i autor książek. Z zamiłowania podróżnik i fotograf, który chętnie dzieli się wrażeniami z miejsc, które zobaczył, poczuł i opisał. Tym razem opowie o swojej nowej książce, która tydzień temu ukazała się w sprzedaży. „Lubiąż. Biografia cudu” to zbiór reportaży historycznych o najważniejszych wydarzeniach w tym miejscu na Dolnym Śląsku, w którym autor zdradza m.in. przez lata skrywane tajemnice klasztoru.

– Gdyby lubiąskie opactwo leżało nie nad Odrą, ale nad Loarą, byłoby tak słynne jak tamtejsze zamki – zapewnia autor książki. – Na sprzedaż jest wystawione od 1810 roku, ale dotychczas nikt się nie odważył w nie zainwestować. Wszystkich chętnych poraża i przeraża jego ogrom. Kubaturą jest trzy razy większe od Zamku Królewskiego na Wawelu. To drugi co do wielkości obiekt sakralny w Europie – większy jest tylko hiszpański Escorial – dodaje. – W 2014 roku „National Geographic” ogłosił je jednym z Cudów Polski. I nic dziwnego, bo już niemal od dziewięciuset lat zachwyca każdego, kto je zobaczy. Zakochiwali się w nim najpierw piastowscy książęta, później habsburscy cesarze. Słynni artyści zdobili jego wnętrza. Najwyżsi dygnitarze III Rzeszy urządzili w nim tajny ośrodek badawczy. Pracowano tu nad technologią, która miała odmienić losy wojny. W stanie wojennym szukano w tutejszych podziemiach skarbu Festung Breslau. Teraz onieśmiela turystów przybywających do niego z całego świata.

Uczestnicy spotkania poznają nie tylko historie o powstaniu opactwa, ale również wiele historii, których nie znajdziecie w sieci. Jak zapewnia autor – to zamknięta w barokowej pigułce historia nie tylko Dolnego Śląska, ale całej Polski.

– Kiedy w ręce Michaela Jacksona trafiła fotografia klasztoru, powiedział: „Muszę jak najszybciej zobaczyć ten cud”. Przyleciał tu śmigłowcem, wszedł do Sali Książęcej i oniemiał. Mówiono wtedy, iż go kupi… – dodoaje Tomasz Bonek.

Spotkanie zostanie realizowane w ramach zadania publicznego Stowarzyszenia Aktywnie dla Gminy Ścinawa „Turystyka wodna w Ścinawie” finansowanego ze środków Gminy Ścinawa.

Idź do oryginalnego materiału