W najnowszym odcinku podcastu Blok wschodni rozmawiamy o mniej rozpoznanym w Polsce froncie, czyli tlącej się w tle wojnie rosyjsko–rosyjskiej. Naprzeciwko siebie stoją żołnierze formalnie będący obywatelami jednego państwa – Federacji Rosyjskiej.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
SŁUCHAJ NA SPREAKER:
Świat dowiedział się o istnieniu rosyjskich formacji walczących po stronie Ukrainy wiosną 2023 roku, kiedy jednostki te zapuściły się na terytorium graniczących z Ukrainą rosyjskich obwodów. W marcu 2024 roku, na chwilę przed rozpoczęciem tzw. wyborów prezydenckich w Rosji, znowu usłyszeliśmy, iż ochotnicy Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, Legionu „Wolna Rosja” i Batalionu Syberyjskiego rozpoczęli operację wojenną na terenie obwodu biełgorodskiego. W nowym odcinku rozmawiamy z Anastasiją Siergiejewą, międzynarodową sekretarzynią Rady Obywatelskiej, inicjatywy, która pomaga rosyjskim obywatelom dostać się do Ukrainy, by tam walczyć z rosyjską agresją. Rozmawiamy z nią o tym, jakie motywacje stoją za osobami zaangażowanymi w proces formowania tych jednostek i jak udało się zbudować strukturę rekrutacji. Pytamy także o etyczny aspekt walki rosyjsko-rosyjskiej.
Rosyjskie oddziały Ukraińskich Sił Zbrojnych walczą już na terenie Rosji – ze swojej perspektywy zmagają się z wewnętrznym okupantem. Ta walka, jak chce tego Anastasija, jest zatem realizacją ich prawa do powstania przeciwko dyktaturze Putina.
Blok wschodni
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, iż tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która walczy z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.
**
Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.
Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.