Agencja Informacyjna – Opinie: organizację Międzynarodowego Kongresu Mediów – Chcemy Pokoju w dniach 1-3 maja 2025 roku w Warszawie ogłosił Marek Traczyk Prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów.
Spis treści
Marek Traczyk: Pokój jest jedną z najcenniejszych wartości świata.
Marek Traczyk – Prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów: Pokój jest jedną z najcenniejszych wartości świata. Pokój, bez troski o niego, jest jednak bardzo kruchą i nietrwała wartością. Pokój nie jest czymś, co państwo, instytucje i organizacje mogą zapewnić same.
Pokój zaczyna się od naszego własnego stosunku do świata i postawy, z jaką podchodzimy do innych ludzi i przekłada się na relację międzynarodowe. Co my przedstawiciele mediów możemy zrobić, aby osiągnąć pokój? Jak o niego dbać i jakie niesie ze sobą zagrożenia? Te i wiele innych tematów, związanych z pokojem, będą przedmiotem obrad Międzynarodowego Kongresu Mediów – Chcemy Pokoju w dniach 1-3 maja 2025 roku w Warszawie.
Do udziału w Międzynarodowym Kongresie Mediów – Chcemy Pokoju zapraszamy branżowe organizacje dziennikarskie specjalizujące się w tematyce gospodarczej, wojskowej, kulturalnej, sportowej, turystycznej czy religijnej. Planujemy zaprosić kilkuset dziennikarzy, blagierów influencerów, vlogerów, instagramerów itp. Mamy już wstępne deklaracje udział kilkudziesięciu międzynarodowych organizacji samorządu dziennikarskiego w Międzynarodowym Kongresu Mediów – Chcemy Pokoju.
Co jest celem Międzynarodowego Kongresu Mediów – Chcemy Pokoju?
Celem Międzynarodowego Kongresu Mediów – Chcemy Pokoju jest wspólne dziennikarzy i zaproszonych ekspertów opracowanie propozycji, które dzięki zaangażowaniu mediów na całym świcie przyczynią się do pokojowej przyszłości. Międzynarodowy Kongres Mediów – Chcemy Pokoju zakończmy wspólnie wypracowanym przez uczestników Apelem do rządzących o pokój.
Czym jest Kongresu Mediów – Chcemy Pokoju?
Międzynarodowy Kongres Mediów – Chcemy Pokoju będzie platformą dyskusji i inspiracją do działań na rzecz pokoju, zrównoważonego rozwoju i międzynarodowej pracy środowisk związanych z mediami. Do wzięcia udziału w Kongresie zapraszamy międzynarodowe media i organizacje do kampanii na rzecz pokoju.
Co się wydarzy w czasie Międzynarodowego Kongresu Mediów – Chcemy Pokoju
Podczas Międzynarodowego Kongresu Mediów – Chcemy Pokoju zostanie poruszona trudna problematyka pokojowa, w warsztatach i dyskusjach na temat pokoju i zrównoważonego rozwoju oraz stworzonzy platforma do dialogu na temat przyszłego zaangażowania mediów w procesy pokojowe.
Sytuacja wojenna w 2024 r.
I i II wojna światowa niosła śmierć na wielką skalę. Po II drugiej wojnie światowej niestety było wiele konfliktów lokalnych. Od wybuchy pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej 24 lutego 2022 r. a potem wojskowego konfliktu, który rozpoczął się 7 marca 2023 r. w Strefie Gazy jest zagrożenie rozszerzenia się konflikty na inne obszary.
Rola mediów w czasie zagrożenia wojennego
Media mają bardzo duży wpływ na troskę o tę wartość jakim jest Pokój. Od mediów oczekuję się na pierwszym miejscu bycie Ambasadorami pokoju.
Pokój powinien być najważniejszym z celów mediów mimo różnicy politycznych, kulturalnych.
To co nas wszystkich nas całym świecie łączy w wielkim pragnieniu: POKOJU
Marek Traczyk – Prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów
Światowy Dzień Wolności Prasy
Światowy Dzień Wolności Prasy (World Press Freedom Day) został ustanowiony 20 grudnia 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang.: United Nations Naciones Unidas) rezolucją 48/432 na dzień 3 maja.
Decyzja Zgromadzenia Ogólnego została podjęta na wniosek Konferencji Generalnej UNESCO (akronim od angielskiej nazwy United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultur), która w dokumencie pod nazwą „Popieranie wolności prasy na świecie” z 1991 roku, uznała wolną, pluralistyczną i niezależną prasę za podstawowy element funkcjonowania każdego demokratycznego społeczeństwa.
Data obchodów upamiętnia Deklarację z Windhoek w sprawie popierania niezależnej i pluralistycznej prasy afrykańskiej, ogłoszoną 3 maja 1991 roku przez Seminarium, na temat Popierania Niezależnej i Pluralistycznej Prasy Afrykańskiej, zorganizowane przez UNESCO i Narody Zjednoczone w Windhuk w Namibii.
Kim jest Marek Traczyk?
Marek Traczyk – współzałożyciel i Prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów, Prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1984 r.), Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie (Universita Pontificia Salesina Rzym, filia w Izraelu 1988 r.), i Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Bolonii (Universita Gregoriana Rzym – STAB Bolonia 1990 r.),
Marek Traczyk w latach 1993-1998 był dyrektorem Departamentu Promocji Turystyki Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki Ministerstwie Sportu i Turystyki. Od 1996 roku wydawca i Redaktor Naczelny miesięcznika branży turystycznej :TTG Polska”. Marek Traczyk pracował jako zastępca redaktora naczelnego i dyrektora Radia Polonia (2002–2003). Był powołany, przez Bank Światowy, do przeanalizowania możliwości implementacji projektu Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie. Marek Traczyk jest także współzałożycielem Polskiej Organizacji Turystycznej i organizatorem międzynarodowych targów w ok. 50 państwach.
Marek Traczyk aktywnie działa społecznie. Jest prezesem Stowarzyszenia Polskich Mediów (od 2002 roku) i Warszawskiej Izby Gospodarczej (od 2017 roku); członek komitetu medialnego przy Polskim Komitecie Olimpijskim (od 2018 roku). Inicjator i organizator festiwali zdrowia: Festiwal Chlebów Świata, Festiwal Słodyczy Świata, Festiwal Owoców i Warzyw Świata, Festiwal Zup Świata. Jest człowiekiem o niespożytej energii, pełen pomysłów, tytan pracy.
Co to jest Stowarzyszenie Polskich Mediów?
Stowarzyszenie Polskich Mediów formalnie zarejestrowano na początku 2002 roku. Od samego początku organizacja działa z rozmachem i dynamiką. Stowarzyszenie Polskich Mediów cieszy się zainteresowaniem samorządowych władz regionalnych i lokalnych. W celu zacieśnienia tej współpracy przy Stowarzyszeniu został powołany Klub Samorządowych Rzeczników Prasowych, którego podstawowym celem jest integracja środowiska rzeczników z dziennikarzami i stworzenie platformy wymiany doświadczeń.
Czym zajmuje się Stowarzyszenie Polskich Mediów?
Celem Stowarzyszenia Polskich Mediów jest: działanie w celu promowania Polski w świecie, umacnianie jej pozycji na arenie międzynarodowej i podtrzymywanie tożsamości narodowej za granicą; promocja polskiej gospodarki w Polsce i za granicą; promocja polskiej kultury i nauki w kraju i za granicą; integracja działań środowisk dziennikarskich; poszukiwanie, inspirowanie i popularyzowanie różnorodnych działań mających na celu dobro środowisk regionalnych i lokalnych; poszukiwanie form działalności, które odpowiadają wyzwaniom teraźniejszości i przyszłości; pogłębianie związków kulturowych między Polską a Polakami za granicą oraz umacnianie tożsamości społeczności lokalnych.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji, które znajdziesz tutaj. Agencja Informacyjna.
Agencja Informacyjna, Kultura /Dec/ źródło: facebook, śródtytuły pochodzą od redakcji 3.05.2024