W Domu Kultury im. ks. Franciszka Baradzieja w Niedźwiedziu odbyło się spotkanie pt. „Ruch Oporu podczas II Wojny Światowej — Julian Zapała „Lampart” oraz mieszkańcy Gminy Niedźwiedź”. Sylwetkę stryja przedstawił Marek Zapała. Prelegent zaprezentował dokumenty i fotografie, które pozwoliły lepiej zrozumieć realia i bohaterstwo ludzi żyjących w tak trudnych czasach.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie rodzin mieszkańców gminy Niedźwiedź, którzy aktywnie działali w ruchu oporu. Wydarzenie wzbogaciły akcenty muzyczne.
Julian Zapała ps. „Lampart” urodził się 1 lutego 1904 r. w Niedźwiedziu pod Gorcami. Szkołę średnią ukończył w Myślenicach, a w 1927 r. Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu. Zawodową służbę wojskową pełnił w jednostkach artylerii w Inowrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim. Awansował kolejno: w 1929 r. do stopnia porucznika, a w 1936 r. do stopnia kapitana. We wrześniu 1939 r., jako dowódca baterii armat, brał udział w obronie twierdzy Modlin. Po kapitulacji powrócił do rodzinnego Niedźwiedzia, gdzie gwałtownie zaangażował się w działalność konspiracyjną. Latem 1944 r. utworzył własny oddział partyzancki, który operował w paśmie Lubania — na Studziankach i w osiedlu Kudów. Po utworzeniu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, 24 września 1944 r. mjr „Borowy” powierzył mu dowództwo IV Batalionu (Podhalańskiego). Jesienią jednostka liczyła niemal 200 partyzantów, jednak do zimy jej liczebność zmniejszyła się do ok. 50 żołnierzy. 21 stycznia 1945 r. batalion został rozwiązany. Julian Zapała został awansowany do stopnia majora. Po wojnie ukrywał się w Gorcach, a po ujawnieniu zamieszkał w rodzinnym Niedźwiedziu, utrzymując serdeczne kontakty z dawnymi podkomendnymi. Zmarł w Krakowie 9 kwietnia 1964 r.





źródło: GBiOK w Niedźwiedziu; oprac. MAG
fot. GBiOK w Niedźwiedziu