Matura 2025: 86% zdawalność w liceach, słabe wyniki techników

upday.com 6 dni temu

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki tegorocznej matury z sesji głównej majowej. Spośród absolwentów liceów egzamin zdało 86 proc. uczniów, a prawo do poprawki w sierpniu otrzymało dziewięć proc. maturzystów. Wyniki w technikach i szkołach branżowych okazały się znacznie niższe.

Absolwenci techników osiągnęli zdawalność na poziomie 70 proc., przy czym 19 proc. z nich może przystąpić do poprawki w sierpniu. Najsłabsze wyniki odnotowano w szkołach branżowych drugiego stopnia, gdzie maturę zdało jedynie 14 proc. absolwentów, a prawo do poprawki otrzymało aż 30 proc. uczniów.

Tegoroczni maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym. Były to egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Dodatkowo wymagane były dwa egzaminy ustne - z polskiego i języka obcego.

Dodatkowe wymagania dla mniejszości

Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych mieli dodatkowe obowiązki egzaminacyjne. Musieli przystąpić do pisemnego egzaminu z języka ojczystego na poziomie podstawowym oraz do ustnego egzaminu z języka ojczystego.

Wszyscy maturzyści byli zobowiązani do przystąpienia do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Mowa o egzaminie z tak zwanego przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Warunki zdania matury

Aby zdać maturę, uczniowie musieli uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, co oznacza, iż każdy wynik jest akceptowany.

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, otrzymuje prawo do poprawki w sierpniu. Jednak ci, którzy nie zdali więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, mogą poprawiać wyniki dopiero za rok.

Wśród tegorocznych absolwentów siedem proc. to osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu. Te osoby będą musiały czekać do przyszłego roku, aby ponownie przystąpić do egzaminów.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału