Międzynarodowe Targi Książki od jutra w Warszawie. Specjalny program w Polskim Radiu RDC

rdc.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Międzynarodowe Targi Książki w PKiN (autor: MTKW/FB)


Międzynarodowe Targi Książki od jutra w Warszawie. W największym literackim wydarzeniu tego roku udział weźmie ponad 600 wystawców i twórców z Polski oraz 19 innych krajów: Republiki Korei, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Filipin, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Singapuru, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów i wydawców oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Republiki Korei, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Filipin, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Singapuru, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów i wydawców oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Więcej na RDC: https://www.rdc.pl/aktualnosci/kultura/w-przyszlym-tygodniu-w-warszawie-miedzynarodowe-targi-ksiazki-bedzie-specjalny-program-w-rdc_iZe0cnllqSyNf74aseQ8
Republiki Korei, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Filipin, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Singapuru, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów i wydawców oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Więcej na RDC: https://www.rdc.pl/aktualnosci/kultura/w-przyszlym-tygodniu-w-warszawie-miedzynarodowe-targi-ksiazki-bedzie-specjalny-program-w-rdc_iZe0cnllqSyNf74aseQ8

Impreza potrwa od czwartku do niedzieli w trzech miejscach Warszawy - Pałacu Kultury i Nauki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i na Placu Defilad.

W specjalnym programie Polskiego Radia RDC będziemy nadawać rozmowy z ważnymi gośćmi wydarzenia.

„Światy łączone słowami”

Honorowym gościem tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki jest Republika Korei, która przygotowała bogaty i różnorodny program pod hasłem „Światy Łączone Słowami”. Ma on na celu zaproszenie do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką współczesnej Korei oraz odkrycia, jak wiele łączy naszą kulturę z koreańską.

Jak informuje organizator, stoisko Republiki Korei zlokalizowane będzie w Sali Marmurowej PKiN pod numerem 135. Można tam będzie spotkać autorów, ekspertów, wydawców i przedstawicieli rządowych instytucji odpowiedzialnych za promocję literatury koreańskiej w świecie, w tym Koreańskiego Instytutu Tłumaczeń Literackich (LTI Korea), Koreańskiej Agencji Promocji Manhwy (약칭: KOMACON) i Koreańskiej Agencji Promocji Branży Wydawniczej (KPIPA).

Pawilon Warszawy na Międzynarodowych Targach Książki 2025. Wokół miłości i opieki

Wicedyrektorka Biura Kultury Urzędu Miasta Warszawy Izabela Jasińska informuje, iż stolica zaprezentuje się na tegorocznych targach pod hasłem „Miłość i opieka jako ciągła praktyka”.

Pawilon Warszawy będzie znajdował się w namiocie H pod numerem 6 na Placu Defilad. Na zainteresowanych będzie czekał szeroki wybór książek, które w różny sposób opowiadają o miłości i opiece. Pozycjom literackim towarzyszyć będzie program warsztatów, spotkań, rozmów oraz instalacji artystycznych i performatywnych.

Dla odwiedzających Pawilon Warszawy przygotowane są dwie bezpłatne publikacje – książka „Wszystko w moich rękach” autorstwa Joanny Synowiec oraz miejski magazyn „Stolica Literatury”.

Międzynarodowe Targi Książki – co jeszcze w programie?

Międzynarodowe Targi Książki to świetna okazja na spotkanie ulubionych autorów, zakupienie książek i zebranie autografów. Z publicznością na scenach i w salach oraz przy stoiskach wystawców spotkają się znani i cenieni autorzy, m.in.: ks. Adam Boniecki, Jacek Antczak i Hanna Krall, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Jacek Cygan, Jakub Ćwiek, Katarzyna Grochola, Małgorzata Halber, Aneta Jadowska, Grzegorz Kasdepke i Joanna Rusinek, Rafał Kosik i Wit Szostak, Marek Krajewski, Jolanta Kwaśniewska, Marisa de Lempicka, Stanisław Łubieński, Jul Łyskawa, Marcin Mortka, Juliusz Machulski i Krzysztof Varga, Katarzyna Puzyńska, Michał Rusinek, Vincent V. Severski, Beata Słama, Ziemowit Szczerek, Szczepan Twardoch, Ewa Woydyłło, Jakub Żulczyk, a także postacie znane z mediów czy podcastów: Tomasz Sianecki, Filip Cembala, Krzysztof Pyzia, Małgorzata Halber, Marta Markiewicz, Robert Rutkowski, Monika Sławecka, Artur Górski, Michał Wrzosek, Anita Werner i Michał Kołodziejczyk.

W ramach wydarzenia odbędzie się również cykl spotkań z autorami z Włoch pod hasłem ITALIA 2025. W programie m.in. spotkanie z profesorem Giulio Tremontim, byłym ministrem gospodarki i finansów Republiki Włoskiej, prawnikiem, politykiem i parlamentarzystą, wokół jego książki „Wojna czy pokój”. Z czytelnikami spotka się również włoska pisarka Dacia Maraini – autorka literatury pięknej, poezji, sztuk teatralnych i literatury faktu oraz badaczka kondycji kobiet, której twórczość jest znana i ceniona w kilkudziesięciu krajach.

Jak co roku Ukraina będzie reprezentowana na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie na stoisku, na którym ukraińscy wydawcy będą sprzedawać książki, a także różnorodnym programem wydarzeń.

W Ukraińskim Salonie Książki udział wezmą znani i debiutujący w Polsce autorzy, menedżerowie kultury i dziennikarze. W programie m.in. rozmowy o tym, co wyróżnia ukraińskie powieści graficzne, jak brzmi współczesna ukraińska poezja oraz jaka jest siła literatury dziecięcej pisanej w czasie wojny. Gościniami wydarzenia będą poetka Iya Kiva, ilustratorka i współautorka powieści graficznej Julią Vus oraz pisarka i badaczka literatury dziecięcej Tania Stus.

Swoją obecność zaznaczą także niezależni wydawcy białoruscy pod hasłem „Wolna Białoruś”. Odbędą się spotkania autorskie z białoruskimi pisarzami Aliaksandrem Karnauchawem i Ewą Wieżnawiec, liczne sesje autografów z udziałem białoruskich autorów oraz promocje nowych tytułów.

Podczas targów poznamy również laureatów licznych nagród literackich, m. in. zwycięzcę IKARA, nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK, której Mecenasem jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oraz zwycięzcę 65. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024.

Równolegle z targami realizowane są różne festiwale literackie, m.in. festiwal „Komiksowa Warszawa”. Jak informuje dyrektor imprezy Paweł Timofiejuk, fani komiksu będą mieli okazję spotkać ulubionych twórców, kupić najnowsze publikacje, a także wziąć udział w warsztatach.

Międzynarodowe Targi Książki – program specjalny w Polskim Radiu RDC

Na miejscu codziennie program specjalny nadawać będzie Polskie Radio RDC.

Dziennikarze naszej stacji będą rozmawiać z zaproszonymi gośćmi, autorami książek, wydawcami oraz ekspertami od literatury polskiej i światowej.

Zapraszamy do słuchania już od 15 maja.

Idź do oryginalnego materiału