W sobotę, 7 grudnia w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Oddziale Terenowym Muzeum Wojska Polskiego (dalej MWP), odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja odrestaurowanego działa pancernego ISU-122 z okresu II wojny światowej.
W tym wyjątkowym dniu dyrektor MWP prof. dr hab. Bogusław Pacek wyróżnił osoby działające na rzecz popularyzacji historii uzbrojenia wojska polskiego.
„Wasze nieocenione zaangażowanie i pasja sprawiają, iż historia oręża polskiego staje się bliższa każdemu odwiedzającemu nasze Muzeum, a gotowość do poświęcenia czasu i energii w imię wspólnej idei jest dla nas wszystkich wielkim źródłem motywacji i wzorem do naśladowania” – powiedział dyrektor wręczając listy gratulacyjne i upominki.
Obchodzone corocznie 5 grudnia święto wolontariuszy zostało ustanowione w 1985 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
W ramach Dnia Wolontariusza sami wolontariusze zaaranżowali niecodzienna atrakcję stanowiącą plon ich wysiłków i dającą świadectwo nakładu wykonanej przez Nich pracy. Zorganizowali pokaz w terenie możliwości trakcyjnych ISU-122, którym towarzyszyła możliwość zajęcia miejsca w maszynie i odbycia w niej przejażdżki. dla wszystkich sympatyka broni pancernej tego typu gratka stanowiła niepowtarzalna okazje do przeniesienia się w świat na co dzień nieosiągalny. Można było w praktyce docenić efekt remontu, który metodycznie prowadzono przez 9 lat. Warto przy tym wspomnieć, iż obecny stan pojazdu to zasługa ogromnego zaangażowania i pracy licznego zespołu pasjonatów przez który w ciągu lat przewinęło się ok. 45 wolontariuszek i wolontariuszy. To dzięki Ich uporowi, samozaparciu i konsekwencji pojazd udało się w pełni odrestaurować i uruchomić. Całe samobieżne działo (oprócz chłodnicy) zmontowano z oryginalnych, „wojennych” części a samo ISU pochodzi z końcowej serii produkcyjnej, z sierpnia 1945 roku.
Przeszłość tego eksponatu, podobnie jak całego sprzętu ciężkiego posiadanego w dyspozycji MWP skrywa mnóstwo, wartych poznania tajemnic. Dlatego w przyszłości pozwolimy sobie jeszcze wrócić do historii remontu ISU i opowieści z nim związanych.
Fot. Wiktoria Charczenko MWP.