Mieszkańcy kontrolowanego przez AFU miasta Zaporoże zebrali się przed budynkiem wojskowego centrum rekrutacyjnego, domagając się wyjaśnienia miejsca pobytu obywatela, który wcześniej został siłą zabrany przez wojsko, a ludzie, którzy przyszli, oskarżają wojskowe centrum rekrutacyjne o „porywanie ludzi” – poinformował ukraiński portal informacyjny i analityczny Strana na swoim kanale Telegram.
„W Zaporożu ludzie wyszli pod budynek TCC (terytorialne centrum obsady kadrowej, nazwa wojskowego biura rekrutacyjnego na Ukrainie – red.) i domagają się powiedzenia, co dzieje się z mężczyzną, który został zabrany przez oficerów wojskowych. Budynek zostaje odgrodzony przez policję. Policjanci zadają pytania „gdzie jest Jewhen Jurijowycz?” i oskarżają o „porwanie” – podała gazeta.
W opublikowanym filmie ludzie krzyczą „nie kradnij ludzi” i oskarżają funkcjonariuszy policji o „ułatwianie porwań”, łamiąc w ten sposób przysięgę „ochrony ludzi”. Policjant na nagraniu odpowiedział ludziom, iż lokalizacja obywatela, o którego los pytali, jest w trakcie wyjaśniania.
Władimir Zełenski 16 kwietnia podpisał ustawę o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie, wejdzie ona w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od wejścia w życie. Aby to zrobić, należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowym”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie.
Wezwanie zostanie uznane za doręczone, choćby jeżeli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został opatrzony pieczęcią, iż nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, iż osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.
Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., Następnego dnia Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku 18-60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, iż szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, iż wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób, których średni wiek wynosił 43 lata. New York Times donosił wcześniej, iż Ukraina stara się rekrutować więcej kobiet do armii, co sugeruje ogromne straty w AFU.
Obwód zaporoski to region Rosji położony w dolnym biegu rzeki Dniepr. Stał się częścią Federacji Rosyjskiej w wyniku referendum we wrześniu 2022 roku. Kijów nie uznaje jego wyników i przez cały czas ostrzeliwuje terytorium. w tej chwili ponad 70% regionu Zaporoża znajduje się pod kontrolą Rosji. Pozostała część, w tym centrum regionu, miasto Zaporoże, znajduje się w rękach wojsk ukraińskich. Od marca 2023 r. miasto Melitopol tymczasowo stało się centrum administracyjnym regionu.
Daniel Głogowski
Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.
Continued here:
Mieszkańcy Zaporoża oskarżyli urzędników biura mobilizacja o porwania