Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Unii Lubelskiej

radio.lublin.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Unii Lubelskiej


Ministrowie spraw zagranicznych: Polski – Radosław Sikorski, Litwy – Kestutis Budrys i Ukrainy – Andrij Sybiha złożyli w środę wieńce pod Pomnikiem Unii Lubelskiej w Lublinie. Szefowie dyplomacji przyjechali do Lublina w ramach obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Lublinie ma służyć dalszemu zacieśnianiu współpracy Polski, Litwy i Ukrainy – podaje Polska Agencja Prasowa. Wśród tematów rozmów będą bezpieczeństwo, wsparcie dla Ukrainy i kooperacja tych trzech państw. Po południu planowana jest wspólna konferencja prasowa szefów dyplomacji.

Trójkąt Lubelski to trójstronna regionalna platforma współpracy, utworzona 28 lipca 2020 r. w Lublinie, dla zacieśnienia współpracy politycznej, ekonomicznej, kulturalnej i społecznej między Litwą, Polską i Ukrainą. Celem inicjatywy jest także wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

Pomnik Unii Lubelskiej upamiętnia zawarcie w 1569 r. porozumienia między Polską i Litwą oraz powołanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów – jednego z największych państw ówczesnej Europy. Monument usytuowany jest w centrum Lublina na Placu Litewskim – w miejscu, gdzie według tradycji obozowali posłowie litewscy przybyli na Sejm do Lublina.

Jego pierwsza wersja została zniszczona przez carskie władze, pomnik w obecnym kształcie powstał z inicjatywy Stanisława Staszica, został odsłonięty w 1826 r. Ma formę żeliwnego obelisku o wysokości 13 metrów. Na postumencie umieszczona jest m.in. złocona płaskorzeźba, która przedstawia dwie stojące kobiety – symbolizujące Koronę i Litwę – zwrócone ku sobie, podające sobie prawe dłonie, co symbolizuje jedność Polski i Litwy, które połączyła unia zawarta w Lublinie w 1569 r.

Unia przewidywała, iż państwo ma jednego władcę wybieranego wspólnie w wolnej elekcji i wspólny Sejm. Oba kraje zobowiązały się do wspólnej polityki obronnej i zagranicznej, wspólna też była waluta. Zachowano odrębne języki urzędowe, skarb i sądownictwo. Oba kraje miały też swoje odrębne wojsko, urzędy centralne oraz tytuły i dostojeństwa, choć z takim samym zakresem kompetencji. Dokument zapewniał też tolerancję religijną.

Unia Lubelska przetrwała do XVIII wieku, do uchwalenia Konstytucji 3 maja, która wprowadzała jednolite państwo. Potem nastąpiły rozbiory.

Polska Agencja Prasowa / RL / opr. WM

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Idź do oryginalnego materiału