Młodzi Ukraińcy biją się w centrum Katowic, najczęściej między sobą, a nagrania z tych bójek publikują w internecie. Najczęściej dzieje się to tuż przy Galerii Katowickiej albo choćby na jej terenie. Jak wynika z informacji policji, uczestnicy bójek nie zgłaszają się na komendę, choćby jeżeli ewidentnie widać, iż zostali poszkodowani.
Na nagrania bójek Ukraińców w Katowicach naprowadził nas jeden z czytelników. Filmy trafiają na kanał Ukraińców zamieszkałych w Polsce, który ten prowadzi na Telegramie. To komunikator podobny do Whatsapp i Facebook Messenger. Umożliwia przesyłanie wiadomości, zdjęć i filmów. Można też w nim tworzyć grupy lub kanały, na których publikowane są różne treści. Telegram jest popularny przede wszystkim w Rosji i na Ukrainie.
Nasz czytelnik podesłał nam kilka filmów. Na części z nich widać, iż nie zostały nagrane przypadkowo. Wszystko wskazuje na to, iż ktoś uruchomił nagrywanie w telefonie wiedząc, iż za chwilę dojdzie do bójki. Trudno powiedzieć, kiedy zostały wykonane nagrania. Na jednym widać duży baner z ówczesnym premierem Mateuszem Morawieckim, co oznacza, iż film powstał pod koniec września lub w październiku 2023 roku. Na innych nagraniach widać ludzi ubranych w krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawem, więc wszystko mogło się dziać wczesną jesienią lub tej wiosny. Filmy zaczęły być publikowane mniej więcej w kwietniu tego roku.
Mimo iż dysponujemy tymi nagraniami, nie będziemy ich publikować. Nie chcemy promować patologii i nagannych zachowań, a jedynie zwrócić uwagę na problem. Postanowiliśmy jednak dokładnie opisać co widać na kilku nagraniach.
Nagranie 1
Jest już po zmroku. Na przystanku tramwajowym przy Galerii Katowickiej nad siedzącą na ławce dziewczyną stoi jej rówieśniczka. Dziewczyny mają około 15-17 lat. Dochodzi do kłótni. W pewnym momencie ta stojąca pluje w twarz siedzącej i biją ją otwartą dłonią w twarz. Wtedy w jej obronie staje młody Polak, który krzyczy do agresorki: Rozje…ć cię ukraińska kur…? Wypier….ć, cztery na jedną, kur… Dziewczyna próbuje się odgryźć i kilkukrotnie powtarza: Ona mnie też tak robiła. Po chwili jednak odchodzi.
Nagranie nr 2
Niewysoki młody chłopak w bluzie z kapturem podchodzi do jakiegoś mężczyzny na pl. Szewczyka i mówiąc: Co odpier….sz do Ukraińców? uderza go z dużą siłą w twarz. Uderzony przez dłuższą chwilę leży. Kiedy się podnosi i odchodzi w kierunku dworca PKP, napastnik biegnie za nim i uderza go jeszcze mocniej w głowę. W tle słychać krzyki. Po chwili podchodzą ochroniarze (prawdopodobnie z Galerii Katowickiej) i zatrzymują agresora. Ten nie stawia oporu.
Nagranie nr 3
Pomiędzy torami tramwajowymi, a wejściem do Galerii Katowickiej widać jak jedna młoda dziewczyna przewraca inną. Kiedy ta druga leży na chodniku, agresorka kilka razy uderza ją w twarz. Ktoś interweniuje i zaatakowana dziewczyna odchodzi.
Nagranie nr 4
Tym razem wszystko dzieje się na rynku, przy Skarbku. Na murku siedzi trzech nastolatków. Wyglądają na maksymalnie 15 lat. Do grupy podchodzi inny młody chłopak i z całej siły kopie jednego z siedzących w głowę. Zaatakowany nastolatek wstaje i zaczyna się regularna bitwa, nie tylko na pięści. Obydwaj jej uczestnicy stosują różne chwyty, przypominające te zapaśnicze lub z walk MMA. Widać, iż nie biją się po raz pierwszy. Reszta ekipy stoi wokół i się przygląda. Nikt nie próbuje rozdzielić walczących.
Nagranie nr 5
Dwie dziewczyny siedzą przy stoliku w jednym z lokali gastronomicznych w Galerii Katowickiej. Nagle jedna rzucą czymś w drugą. Zaczynają się szarpać za włosy i bić rękami po twarzy. Po chwili ta, która rzuciła czymś w drugą, podcina jej nogi i siada na niej okrakiem. Szarpie ją za włosy i przyciska głowę do posadzki. Znów nikt nie reaguje.
Nagranie nr 6
Znów plac tuż przed wejściem do Galerii Katowickiej. Tym razem w roli głównej występuje około 30-letni Polak. Nagranie zaczyna się już w trakcie jakiejś pyskówki. Damski głos (Polki) krzyczy do mężczyzny: Spier… Ten odpowiada: Chodź kur…o. do siebie kur…o walcz je…na.
Potem na kogoś pluje. Dziewczyna mówi: Wiesz, iż na policję teraz dzwonię? Agresor odpowiada: Do siebie kur…o walczyć.
Kiedy mężczyzna zaczepia inne osoby, ul. 3 Maja przejeżdża policja, ale radiowóz się nie zatrzymuje. Po chwili widać jak bije się z jakimś mężczyzną, krzycząc co chwilę: Chodź kur…o, chodź ukraińska kur…o. W pewnym momencie siada na leżącym na ziemi mężczyźnie i zaczyna bić go pięściami w głowę. Na nagraniu widać też, iż bije się kilka innych osób.
To tylko kila przykładowych sytuacji, nagranych w centrum Katowic. Jest ich więcej.
Pokazaliśmy filmiki policji i przedstawicielom Galerii Katowickiej. To właśnie przy i w tym centrum handlowym zbierają się w ostatnich miesiącach grupki młodych Ukraińców i Ukrainek. To samo w sobie nie jest oczywiście niczym złym, ale jak widać na filmach, zbierają się nie tylko po to, żeby się spotkać. Albo inaczej, w tych grupach młodych ludzi są też tacy, którzy ewidentnie mają ze sobą i z innymi jakiś problem.
Z odpowiedzi na nasze pytania wynika, iż zarówno Galeria Katowicka, jak i policja znają problem. – Jesteśmy świadomi, iż tego rodzaju incydenty mają miejsce w okolicach Galerii, głównie po jej zamknięciu. Galeria jest stale monitorowana, a ochrona obiektu w przypadku jakiegokolwiek zakłócania porządku reaguje na bieżąco, stale współpracując z policją. Prewencyjnie wzmocniliśmy ochronę Katowickiej po godzinie 21.00 na terenie zewnętrznym – poinformowała nas Marta Dobrzańska z biura prasowego Galerii Katowickiej. Dodała, iż nie tylko w rejonie GK dochodzi do bójek. – Wnioskujemy, iż jest to zjawisko, które dotyczy centrum miasta i różnych jego rejonów. Na naszym terenie tego rodzaju zdarzenia mają charakter incydentalny. jeżeli do nich dochodzi, każdorazowo interweniuje nasza ochrona, co zarejestrował jeden z przesłanych filmów. W przypadku jakichkolwiek zdarzeń z naruszeniem porządku publicznego i zatrzymaniem uczestniczących w nich osób – są one przekazywane w ręce policji.
Czy tak rzeczywiście było w jednej z nagranych bójek? Trudno powiedzieć. – Niestety, nie jestem w stanie ustalić, czy ujęty napastnik z filmu, który Pan przekazał, został przekazany Policji. W analizowanym okresie nie było zgłoszenia, które odpowiadałoby nagraniu – poinformowała nas kom. Agnieszka Żyłka, rzeczniczka prasowa KMP w Katowicach.
Teren przylegający do Galerii Katowickiej podlega policjantom z Komisariatu Policji VI, który mieści się na ul. Stawowej. Funkcjonariusze nie mają więc daleko. – Codziennie patrolują wskazany obszar i zauważają grupowanie się osób w rejonie placu przy katowickim dworcu i galerii handlowej, nie tylko narodowości ukraińskiej – potwierdza kom. Żyłka.
Już z samych nagrań udostępnionych na Telegramie wynika, iż bójek z udziałem Ukraińców w centrum Katowic jest dużo. W statystykach jednak tego nie widać. – W okresie ostatnich 12 miesięcy zgłoszono 2 zdarzenia z kategorii bójka/pobicie, z udziałem obywateli Ukrainy na terenie określonym w zapytaniu. Mamy jednak świadomość, iż nie wszyscy uczestnicy bójek/pobić zgłaszają takie sytuacje na Policji. W rejonie centrum handlowego grupują się osoby z różnych grup wiekowych, co sprzyja powstawaniu nieporozumień i konfliktów. Zjawisko znane jest również z udostępnianych materiałów w mediach społecznościowych – tłumaczy rzeczniczka katowickiej policji.
Przekonuje, iż z tego powodu codziennie w rejon Galerii Katowickiej kierowani są katowiccy policjami, a także policjanci katowickiego oddziału prewencji, ze szczególnym wskazaniem na weekendowe popołudnia i wieczory.
Kontrole tego rejonu prowadzone są również w ramach działań „Bezpieczne Śródmieście”, a szczególnym nadzorem młodzież grupującą się w rejonie GK objęli policjanci z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii katowickiej komendy, a także dzielnicowi Komisariatu Policji VI w Katowicach.
Kom. Żyłka zapewnia, iż od wielu lat policjanci współpracują z przedstawicielami Galerii Katowickiej, Urzędu Miasta Katowice i innymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w rejonie dworca PKP i GK. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 14 maja 2024 roku, z inicjatywy przedstawicieli dworca PKP. Uczestniczyli w nim m.in. policjanci, przedstawiciele Galerii Katowickiej i urzędu miasta.
Czy takie spotkania przełożą się na zwiększenie bezpieczeństwa w rejonie dworca i Galerii Katowickiej? jeżeli tak będzie, to już niedługo filmów, na których w centrum Katowic biją się młodzi Ukraińcy, powinno być znacznie mniej.