Motocykliści w drodze pamięci. Ruszył Wołyński Rajd Motocyklowy

radio.lublin.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Motocykliści w drodze pamięci. Ruszył Wołyński Rajd Motocyklowy


Ponad 30 motocyklistów uczestniczy w XIV Wołyńskim Rajdzie Motocyklowym, który wczoraj (27.06) wyruszył z Birczy na Podkarpaciu. Uczestnicy przejadą około 3,5 tysiąca kilometrów.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie „Wołyński Rajd Motocyklowy” działające pod Kazimierzem Dolnym, które kilka razy w roku prowadzi też akcję porządkowania polskich cmentarzy na Ukrainie.

– Tym razem koncentrujemy się na odwiedzeniu jak największej liczby miejsc pamięci – mówi komandor rajdu, Henryk Kozak. – Rajd obejmuje swoim zasięgiem te miejscowości, w których odbyła się rzeź wołyńska. I o ile jesteśmy na miejscu jakiegoś grobu, bądź upamiętnienia, gdzie jest pochowanych kilkadziesiąt lub kilkaset osób, doraźnie je porządkujemy. Natomiast akcje porządkowania cmentarzy realizowane są na wiosnę. Teraz byliśmy w Hucie Stepańskiej w maju, gdzie była polska samoobrona.

Rajd potrwa dwa tygodnie. Uczestnicy najpierw przemierzą Rumunię szlakiem Polskich Legionów, a później wjadą na Ukrainę odwiedzając Podole, Pokucie i Wołyń.

A kolejny wyjazd na porządkowanie jednego z polskich cmentarzy zaplanowano na przełomie września i października.

ŁuG / opr. LisA

Fot. Miasto i Gmina Bircza

Idź do oryginalnego materiału