Mural poświęcony oddziałowi „Jędrusie” powstał na ścianie głównego korytarza Zespołu Szkół w Połańcu. Placówka nosi imię Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” AK, a w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.
Malowidło przedstawia dowódcę, Władysława Jasińskiego, a w tle jest zarys palącej się chałupy, co ma przypominać o pacyfikacji wsi Strużki, w pobliżu Połańca. Po drugiej stronie jest postać strzelającego partyzanta. Wszystko zostało ujęte w scenerii leśnej.
Jak powiedział dyrektor Zespołu Szkół, Stanisław Rogala, celem tego przedsięwzięcia jest przypomnienie historii Połańca i okolic, rozbudzanie uczuć patriotycznych wśród młodzieży, a także złożenie hołdu wszystkim, którzy oddali życie za ojczyznę.
Ariel Kula z Pracowni Malarstwa Artystycznego, autor muralu opisuje, iż został on wykonany metodą natryskową, dzięki małego pistoletu. Jest utrzymany w czarno-białej kolorystyce, aby oddać klimat lat wojennych, po których pozostały czarno-białe fotografie. Jedynym barwnym elementem jest biało-czerwona flaga z napisem „Obrońcom Niepodległości”.
Pieniądze na sfinansowanie muralu zdobyło Stowarzyszenie „Wiedza, Energia, Działanie”. Jego przedstawicielka, Anna Nowakowska-Gron powiedziała, iż mural jest częścią większego projektu, zakładającego też zorganizowanie 2 czerwca prelekcji historycznych, dotyczących 80. rocznicy pacyfikacji wsi Strużki. Jej zdaniem, mural będzie spełniać istotną rolę edukacyjną nie tylko dla uczniów. Każdy kto wejdzie do szkoły od razu zobaczy obraz, związany z tematyką historyczną, a to może inspirować do zgłębiania wiedzy na temat Jędrusiów i wojennych losów Połańca i okolic.
Pieniądze na realizację projektu pochodzą z Fundacji PZU. Mural ma 10 metrów szerokości i wysokość 3 m 20 cm.