Na początek: musztra i obsługa broni

polska-zbrojna.pl 5 godzin temu

W 35 jednostkach wojskowych w różnych częściach Polski stawią się dziś ochotnicy, którzy chcą poznać podstawy żołnierskiego fachu. Rozpoczyna się czwarty w tym roku turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Weźmie w nim udział prawie 2,5 tys. osób. Szkolenie zakończą przysięgą wojskową.

– Zainteresowanie dobrowolną zasadniczą służbą wojskową jest duże. Na tegoroczny IV turnus wydano prawie 2,5 tysiąca decyzji administracyjnych o powołaniu ochotników na szkolenia – mówi por. Michał Gełej, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Dodaje, iż wśród osób, które dziś założą mundur, 23 proc. stanowią kobiety. W sumie wojskowe centra rekrutacji wydały w tym roku już ponad 15,3 tys. decyzji o powołaniach do DZSW.
Ochotnicy będą szkolili się w 35 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. Przez 27 dni będą uczyli się posługiwania bronią, poznawali zasady musztry i zdobywali podstawowe umiejętności żołnierskie. W tym czasie będą skoszarowani.

Podczas szkolenia podstawowego przedstawiciele WCR-ów zbierają informacje o planach zawodowych oraz predyspozycji uczestników, by zaproponować im konkretne przydziały służbowe. Po złożeniu przysięgi każdy może zakończyć służbę, zasilając rezerwę aktywną lub pasywną, albo kontynuować szkolenie specjalistyczne, które trwa do 11 miesięcy. Podczas tego szkolenia można bezpłatnie podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć np. prawo jazdy kat. C, C+E, D, uprawniania operatora specjalistycznych maszyn, nurka czy skoczka spadochronowego. W trakcie drugiego etapu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej nie ma obowiązku skoszarowania w jednostce wojskowej.

REKLAMA

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w 2022 roku. Z roku na rok rośnie liczba osób, które są zainteresowane tą formą szkolenia i rozpoczęciem służby w siłach zbrojnych. Ministerstwo Obrony Narodowej sukcesywnie więc zwiększa liczbę powołań. W 2024 roku na szkolenie podstawowe powołano 32 350 ochotników, a na specjalistyczne 11 250 osób z rezerwy pasywnej – zainteresowanie było tak duże, iż MON w ciągu roku zwiększał zaplanowane limity. W 2025 roku ministerstwo chce powołać do DZSW 39 700 ochotników, z czego 4700 to limit miejsc dla osób kształcących się na uczelniach wojskowych.

Według danych z końca ubiegłego roku szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby przeszło dotychczas około 78 990 osób. Niemal 32 tys. po szkoleniu specjalistycznym zasiliło szeregi armii zawodowej. Pozostali po złożeniu przysięgi przeszli do rezerwy.

Kolejne w tym roku szkolenia podstawowe w ramach DZSW rozpoczną się: 9 czerwca, 14 lipca, 18 sierpnia, 29 września i 17 listopada. Zainteresowani mogą się zgłaszać do wojskowych centrów rekrutacji. Podstawowe warunki są trzy: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo i nie być karanym za przestępstwa umyślne. W toku rekrutacji wojsko sprawdza też fizyczną i psychiczną zdolność kandydata do pełnienia służby wojskowej.

Anna Pawłowska
Idź do oryginalnego materiału