Ranking najbezpieczniejszych i najniebezpieczniejszych państw świata, ale gdzie jest Nowa Zelandia? Zdjęcie / Roady
Nowa Zelandia została uznana za czwarty najbezpieczniejszy kraj na świecie w 2023 r. w corocznym badaniu, w którym sklasyfikowano 163 niezależne terytoria według poziomu spokoju.
Badanie – nazwane Global Peace Index – zostało opracowane przez Instytut Ekonomii i Pokoju. Indeks obejmuje 99,7% populacji i analizuje „bezpieczeństwo społeczne, konflikty wewnętrzne i międzynarodowe oraz stopień militaryzacji”.
Dochodzenie wykazało, iż ogólnie najbezpieczniejszym krajem była Islandia – jednak publikacja wyników poprzedziła obecną aktywność wulkaniczną – a za nią uplasowały się Dania (drugie miejsce), Irlandia (trzecie miejsce) i Nowa Zelandia (czwarty), jak podaje raporty. Codzienna poczta.
W ubiegłym roku na drugim miejscu znalazła się Nowa Zelandia, ale w 2023 r. wyprzedziły ją Dania i Irlandia.
Reklama
Reklamuj się w NZME.
W tym roku Australia zajęła w badaniu 22. miejsce, a Wielka Brytania – 37. na liście najbezpieczniejszych miejsc.
Stany Zjednoczone ponownie zajmują 131. miejsce, tuż za RPA na 130. miejscu i Haiti na 129. miejscu.
Afganistan (163. miejsce) został uznany za najmniej pokojowy kraj na świecie ósmy rok z rzędu, a za nim uplasowały się Jemen (162.), Syria (161.), Sudan Południowy (160.) i Demokratyczna Republika Konga (159.).
Autorzy badania stwierdzili: „Wojna na Ukrainie miała znaczący wpływ na światowy pokój, przy czym Ukraina i Rosja odnotowały odpowiednio największe i piąte co do wielkości pogorszenie pokoju. Kolejnymi krajami, w których nastąpiło największe pogorszenie, były Haiti, Mali i Izrael [note that the study also preceded the current conflict in Israel].”
Reklama
Reklamuj się w NZME.
Z badania wynika, iż Europa jest najspokojniejszym regionem na świecie i zamieszkuje siedem z dziesięciu najbezpieczniejszych krajów. Pozostałe trzy najbardziej pokojowe kraje znajdują się w regionie Azji i Pacyfiku.
Z raportu wynika, iż region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA) jest w dalszym ciągu najmniej pokojowym regionem na świecie. Jest domem dla czterech z dziesięciu najniebezpieczniejszych krajów.
W raporcie dodaje się: „W regionie Ameryki Północnej są tylko dwa kraje i Kanada [11th] odnotowały wzrost spokoju o 2,9%, podczas gdy Stany Zjednoczone odnotowały nieznaczny spadek spokoju, a ogólny wynik pogorszył się o 0,38%.
„Istnieją znaczne rozbieżności w zakresie pokoju między obydwoma krajami”.
Dlaczego możesz zapytać? Badanie zaproponowało możliwy powód związany z bezpieczeństwem odczuwanym przez Kanadyjczyków. „Mniej niż 20 procent Kanadyjczyków twierdzi, iż nie czuje się bezpiecznie, spacerując samotnie nocą po swoim mieście lub okolicy”.
Jednym z powodów niskiej pozycji Ameryki w badaniu jest wysoki wskaźnik morderstw, a raport ujawnia: „Stany Zjednoczone odnotowały czwarty co do wielkości ogólny wzrost wskaźnika zabójstw, który w tej chwili wynosi ponad sześć na 100 000 osób i jest ponad sześciokrotnie wyższy niż większości państw Europy Zachodniej.”