Napis na proukraińskim muralu

ostrow24.tv 1 rok temu
Zdjęcie: Napis na proukraińskim muralu


Proukraiński mural został zmodyfikowany poprzez dodanie napisu odwołującego się do „rzezi wołyńskiej”. Nacjonaliści ukraińscy w bestialski sposób pozbawiali życia Polaków w 1943 roku. W 80. rocznicę nieznany sprawca dodał napis żądający przeprosin ze stron narodu ukraińskiego.

Jedna z lokalnych działaczek Konfederacji napisała wczoraj:

80 lat temu, 11 lipca 1943 roku, miała miejsce na Wołyniu tzw. Krwawa Niedziela, czyli kulminacja ludobójstwa przeprowadzanego przez ukraińskich szowinistów z OUN i UPA na Polakach. Tego dnia zaatakowano i zniszczono 99 polskich miejscowości. Ludobójstwo objęło swym zasięgiem przede wszystkim Wołyń i Małopolskę Wschodnią, ale także Lubelszczyznę i Polesie. Zamordowano choćby 200 tysięcy niewinnych ofiar − mężczyzn, kobiet i dzieci. Ludobójstwo wołyńsko-małopolskie określa się mianem genocidium atrox, czyli ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Ludobójstwo wołyńsko-małopolskie zostało poprzedzone antypolskim terroryzmem w II Rzeczypospolitej i systemowymi prześladowaniami Polaków przez Zachodnioukraińską Republikę Ludową.

W związku z potrzebą stałej pamięci o wydarzeniach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej już w 2021 roku powstała ogólnopolska akcja społeczna „Kwiaty Wołynia”. Celem akcji jest przypominanie o jasnych i ciemnych kartach kresowej historii oraz podkreślanie dawnej polskości tych ziem. Z utraconych po 1945 roku terenów wywodzili się wielcy Polacy, królowie, wodzowie, artyści, naukowcy, liderzy społeczności. Akcja „Kwiaty Wołynia” to prowadzone przez cały rok profile w mediach społecznościowych przypominające o rocznicach kresowych i ważnych dla tematyki kresowej sprawach. K

Kulminacją inicjatywy jest ogólnopolska akcją rozdawania symbolicznych kwiatów lnu wyrażających pamięć o Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Nasze kwiaty i ulotki będą rozdawane w wielu miejscowościach. W tym roku Klubu Konfederacji rozdadzą w Polsce aż 40 000 kwiatów lnu! – napisała Dorota Spalona z Konfederacji.

Idź do oryginalnego materiału