Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami

polska-zbrojna.pl 5 godzin temu

Wojsko Polskie jest najliczniejsze w Europie i coraz lepiej uzbrojone. Żołnierze tworzą z Polski fort nie do zdobycia – zapewniał premier Donald Tusk w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, gdzie odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. – Polska jest z was dumna – mówił do wojskowych wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa zorganizowała 1 Warszawska Brygada Pancerna. Do jednostki w Wesołej przyjechali m.in. Donald Tusk, szef rządu, Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony, Cezary Tomczyk, wiceminister obrony oraz gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP i dowódcy rodzajów sił zbrojnych.

REKLAMA

Premier Tusk przypomniał, iż dla Polaków słowo „zwycięstwo” w odniesieniu do wydarzeń z 1945 roku, ma gorzki smak. Zapewnił jednak, iż m.in. dzięki podniesieniu poziomu wydatków na obronność, który umożliwia modernizację armii, polscy żołnierze nigdy więcej nie będą czuli się słabsi wobec przeciwnika. Szef rządu mówił, iż współczesne oblicze Wojska Polskiego tworzy ponad 200 tys. odważnych, dumnych, świetnie wyszkolonych i zdecydowanych żołnierzy. – Dzisiaj najlepszym lekarstwem na narodową traumę czasów II wojny światowej jesteście wy: polscy żołnierze, oficerowie, generałowie. Wojsko Polskie jest w tej chwili najliczniejsze w Europie, coraz lepiej zorganizowane i coraz lepiej uzbrojone – przekonywał Donald Tusk. Premier zapewniał, iż za kilka lat WP będzie też „najsilniejszą armią w Europie”. – Jesteście tutaj po to, żeby cała Polska zobaczyła żołnierzy, którzy tworzą z Polski fort nie do zdobycia – dodał.

Premier podkreślił, iż od najważniejszych sojuszników słyszy, iż dziś polska armia jest „najcenniejszym europejskim ogniwem NATO”. Poinformował, iż w piątek podpisze traktat polsko-francuski, a za kilka miesięcy podobny dokument zostanie zawarty z Wielką Brytanią. Jak zaznaczał, o podpisanie porozumień, które stanowią wzajemne gwarancje bezpieczeństwa, zabiegali politycy tych państw. – To dzięki wam Polska jest cenionym sojusznikiem – mówił Tusk zwracając się do wojskowych. – Każdy chce mieć was, polskich żołnierzy, po swojej stronie. Nasi przeciwnicy coraz wyraźniej rozumieją, iż nie warto jest mieć was przeciwko sobie – dodał premier.

W trakcie uroczystości z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej głos zabrał także wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Dzisiaj stoimy tu razem z najlepszą armią w Europie i najodważniejszymi żołnierzami. Jesteśmy z was bardzo dumni – powiedział. Jak określił szef MON-u, współcześni polscy żołnierze swą codzienną służbą wypełniają testament żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Wicepremier zapewniał, iż Polska chce pokoju, ale pokojowi niezbędna jest siła, która go obroni. – Ci, którzy mają siłę, mają pokój. I my ten pokój gwarantujemy naszym rodakom i naszym sojusznikom – powiedział szef resortu obrony.

Podczas uroczystego apelu – przy asyście honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych wystawionej przez 41 Bazę Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie – uhonorowano żołnierzy, którzy zasłużyli się między innymi w czasie operacji „Feniks”, ochrony granic RP oraz przy zwalczaniu terroryzmu w kraju i poza jego granicami. Następnie odczytano apel pamięci i wystrzelono salut armatni.

Przed częścią oficjalną obchodów przedstawiciele rządu uczestniczyli w briefingu informacyjnym z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Natomiast po oficjalnych uroczystościach politycy spotkali się z żołnierzami.

Anita Blinkiewicz
Idź do oryginalnego materiału