Prezydent elekt Karol Nawrocki ogłosił w czwartek skład kierownictwa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Szefem BBN zostanie prof. Sławomir Cenckiewicz, a jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś.
Nawrocki zadeklarował, iż chce, aby Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie militarnym, wojskowym, cywilnym, operacyjnym i analitycznym. Wybór Cenckiewicza wywołał już pierwsze komentarze przedstawicieli rządu.
Szłapka komentuje nominację
Rzecznik rządu Marcin Szłapka w TVN24 podkreślił, iż BBN nie jest drugim Ministerstwem Obrony Narodowej. «BBN jest ciałem, które doradza prezydentowi, będzie po prostu doradzał prezydentowi. Pewnie będzie doradzał mu bardzo konfrontacyjnie» - odpowiedział.
Szłapka dodał, iż «to nie jest dobrze, ale państwo od tego w żadnej mierze nie upadnie, bo to jest tylko ciało doradcze». Minister sprawiedliwości Adam Bodnar pytany w TVP Info, czy wybór Cenckiewicza oznacza «wojnę na górze», odpowiedział: «Być może będzie taka atmosfera».
Bodnar o obowiązkach konstytucyjnych
«Natomiast to nie zwalnia ani rządu, ani prezydenta z obowiązku takiego kształtowania przepisów, abyśmy doprowadzili do zgodności tych przepisów z prawem unijnym oraz z porządkiem konstytucyjnym» - zaznaczył Bodnar. Minister podkreślił wagę przestrzegania konstytucyjnych zasad współpracy.
Cenckiewicz zapowiedział w czwartek, iż kierowane przez niego Biuro będzie «przede wszystkim merytorycznym, organizacyjnym wsparciem w realizacji konstytucyjnych zadań Prezydenta RP». Chodzi o zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi i opiekę nad całym bezpieczeństwem państwa polskiego.
Deklaracja współpracy z rządem
Przyszły szef BBN podkreślił jednocześnie, iż Biuro «nie będzie jakąś redutą kontestacji» dobrych projektów resortów obrony czy spraw wewnętrznych. Projekty te mają wychodzić naprzeciw obronności, bezpieczeństwu państwa i zwiększaniu zdolności obronnych.
«W tym wszystkim będziemy rząd wspierać» - zapewnił Cenckiewicz. Zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na prezydenta jest zaplanowane na 6 sierpnia na godzinę 10, jak zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.