Netflix zmienia mapy po skardze z Polski

humanmag.pl 2 tygodni temu

Kilka dni po publicznej krytyce polskiego premiera Netflix zapowiedział zmianę niektórych map pokazywanych w nowym serialu dokumentalnym „Diabeł z sąsiedztwa”, tak aby było jasne, iż obozy koncentracyjne pokazane w granicach współczesnej Polski były W Niemczech zbudowano i funkcjonowano nazistowskie obozy koncentracyjne.

Rzeczniczka Netflix powiedziała w czwartek, iż firma nie zmieni samych map, ale doda tekst informujący, iż obozami zarządzał reżim nazistowski, który najechał kraj w 1939 r. i okupował go do 1945 r. Szczególnie zauważyła, iż ​​posunięcie to było odpowiedzią na skargi abonentów, a nie premiera Mateusza Morawieckiego. Na początku tego tygodnia wysłał list do dyrektora generalnego Netfliksa, żądając zmiany map, ponieważ fałszywie sugerowały, iż obozami zarządzali Polacy.

Prawdziwy serial kryminalny opublikowany w zeszłym tygodniuskupia się na sprawie Johna Demjanjuka, emerytowanego pracownika samochodowego z okolic Cleveland, który został postawiony przed sądem w Izraelu w latach 80., po tym jak został oskarżony o bycie notorycznie okrutnym strażnikiem w prowadzonych przez nazistów obozach koncentracyjnych. Niektóre mapy z pięcioczęściowej serii przedstawiały dzisiejsze granice Polski z napisem „Polska” oraz geograficzne oznaczenia obozów zagłady, takich jak Sobibór i Treblinka, miejsc, w których podobno pracował Demjanjuk.

The Rzeczniczka Netfliksa powiedziała, iż ​​pięć map przedstawiających dzisiejsze granice Polski zostanie zmienionych, aby zapewnić dalszy kontekst. Mapy pochodzą z relacji amerykańskiej i izraelskiej telewizji z lat 80. XX w. z procesu Demjanjuka. kiedy został skazany za przestępstwo przeciwko ludzkości i skazany na śmierć przez powieszenie. Izraelski Sąd Najwyższy później uchylił ten wyrok.

Choć Netflix nie uważa, iż ​​mapy są nieprawidłowe, jak stwierdził w swoim piśmie pan Morawiecki, rzeczniczka stwierdziła, iż ​​dodanie tekstu firmy „nie pozostawia miejsca na nieporozumienia”. Netflix ma nadzieję, iż serial dokumentalny zostanie poddany rewizji w ciągu kilku dni i nie usunie w tym czasie żadnych odcinków z platformy.

Ambasada RP w Waszyngtonie nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Serial dokumentalny prowadzi widzów przez sprawę Demjanjuka, wykorzystując materiał z telewizyjnego procesu w Izraelu. Zawiera oświadczenia ocalałych z Treblinki, którzy zidentyfikowali Demjanjuka jako brutalnego ukraińskiego strażnika znanego jako Iwan Groźny, podczas gdy Demjanjuk twierdził, iż był to przypadek błędnej identyfikacji. Demjanjuk zmarł w 2012 r. podczas apelacji od wyroku w Niemczech.

W swoim niedzielnym piśmie Morawiecki poinformował, iż Mapa była „strasznym błędem” i oczyściła atmosferę przed „faktycznymi sprawcami” Holokaustu. Kontrowersje dotykają drażliwej dla Polski kwestii, która w zeszłym roku przyjęła ustawę zabraniającą oskarżania „narodu polskiego” o współudział w Holokauście, co prowadzi do twierdzeń, iż rząd nacjonalistyczny próbował wybielić jego historię.

Idź do oryginalnego materiału