Ministerstwo Cyfryzacji i NASK w najnowszej kampanii apelują o aktywne zaangażowanie w walkę z dezinformacją. W spocie zwykli internauci – pod wpływem kliknięcia w niezweryfikowaną informację – dosłownie zmieniają się w trolle. Bo jeden nierozważny klik może mieć zaskakująco realne skutki.
Chroń się przed dezinformacją
Jak rozpoznać dezinformację i chronić się przed manipulacją? Odkryj techniki i mechanizmy związane z rozpowszechnianiem fałszywych treści z pomocą ekspertów z Ośrodka Analizy Dezinformacji Instytutu NASK.
Czym jest dezinformacja?
Treść
Dezinformacja to fałszywe lub wprowadzające w błąd treści. Mogą przybierać różne formy: postów, artykułów, komentarzy, filmów czy nagrań audio.
Cele
Dezinformacja jest rozpowszechniana w celu umyślnego wyrządzenia szkody publicznej lub osiągnięcia zysku. Ostateczne cele dezinformacji to wzbudzenie strachu, utrata zaufania do instytucji i polaryzacja społeczna.
Rozpowszechnianie
Każdy z nas może przyczynić się do szerzenia dezinformacji. Wystarczy np. udostępnić fałszywą treść w mediach społecznościowych.
Efekt
Dezinformacja podważa zaufanie do instytucji publicznych, nauki czy mediów. Sprzyja destabilizacji państwa i podsycaniu podziałów społecznych.
Co zakłóca przepływ informacji?

Poznaj trzy najważniejsze rodzaje zakłóceń w komunikacji: dezinformację, misinformację i malinformację.
Misinformacja
Treści nieprawdziwe, tworzone i rozpowszechniane bez intencji wyrządzenia szkody. Mogą powstawać w wyniku błędu lub braku rzetelności.
Dezinformacja
Fałszywe, niedokładne lub wprowadzające w błąd treści, które są zaprojektowane, prezentowane i promowane w celu umyślnego wyrządzenia szkody publicznej lub osiągnięcia zysku.
Malinformacja
Treści prawdziwe, wykorzystywane w sposób szkodliwy lub złośliwy, w celu wyrządzenia krzywdy. Mogą być związane np. z upublicznianiem informacji prywatnych.
Nie chcesz być trollem? Sprawdź informację, zanim przekażesz ją dalej.
Źródło: gov.pl, nask.pl
Nie chcesz być trollem? Sprawdź informację, zanim przekażesz ją dalej.