![](https://images4.polskie.ai/images/289565/27499576/8122248c2f7f65f774a777b5ea489a96.jpg)
– Rosja nie może wygrać tej wojny, co oznacza dla mnie, iż nie może czerpać korzyści z tej wojny. To jest najważniejsza rzecz, którą musi dzisiaj uzyskać wspólnota międzynarodowa – zaznaczył polski prezydent w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN, którego udzielił na marginesie Światowego Szczytu Rządów w Dubaju.
Duda zwrócił uwagę, iż niedługo miną trzy lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę na pełną skalę, a Polska od początku wspiera swojego zaatakowanego sąsiada, przekazując pomoc humanitarną i sprzęt militarny. Przypomniał też, iż hub logistyczny w naszym kraju obsługuje większość zagranicznych dostaw dla Ukrainy.
– Rola, jaką odgrywa Polska we wspieraniu tego państwa, jest kluczowa; niesiemy pomoc całą dobę, siedem dni w tygodniu – podkreślił.
Andrzej Duda: Trump jest przede wszystkim biznesmenem
Pytany o zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące zakończenia wojny w Ukrainie, prezydent Andrzej Duda stwierdził, iż liczy na to, iż konkretne rozwiązania niedługo zostaną zaproponowane.
– Liczę na to, iż prezydent Trump, który rzeczywiście głośno mówi, iż chce doprowadzić do zakończenia wojny w Ukrainie, zaproponuje i wdroży takie rozwiązania, które będą nie tylko zwycięstwem politycznym i gospodarczym, ale które zmuszą Władimira Putina do tego, by usiadł do stołu negocjacyjnego – powiedział.
ZOBACZ: Rosja uwolniła obywatela USA. Donald Trump: W zamian Moskwa dostała niewiele
W ocenie polskiej głowy państwa trzeba przy tym brać pod uwagę, iż „Donald Trump jest przede wszystkim biznesmenem”, a co za tym idzie „ma biznesowe podejście do polityki i biznesowy sposób jej prowadzenia”, co nie wszystkim się podoba.
– Trump od razu podszedł do problemu jak biznesmen. Powiedział jasno: Stany Zjednoczone udzieliły już Ukrainie ogromnej pomocy. To prawda – nikt inny nie pomógł Ukrainie tak bardzo jak Stany Zjednoczone i trzeba to podkreślać – zaakcentował, wspominając o budżecie Pentagonu z 2020 r., w którym już wtedy udzielono Kijowowi wsparcia wojskowego.
W tej sytuacji prezydent RP stwierdził, iż trudno dziwić się słowom Trumpa, który pyta: „Co Ameryka z tego będzie miała? Czy Ukraina jest w stanie coś zaoferować Ameryce?”.
Wojna w Ukrainie. Prezydent mówi o „idealnym rozwiązaniu”
W kontekście szerzej pojętej, niż tylko poprzez pryzmat działania Stanów Zjednoczonych, kwestii zakończenia wojny w Ukrainie Andrzej Duda przekonywał, iż najważniejsze jest przywrócenie prymatu prawa międzynarodowego.
– Ukraina powinna odzyskać wszystkie ziemie, które są dziś okupowane przez Rosję, a które są uznanym międzynarodowo terytorium Ukrainy. To byłoby idealne rozwiązanie – mówił, wskazując, iż wojna musi zostać powstrzymana, a Rosja nie może odnieść zwycięstwa.
ZOBACZ: Nowy ambasador USA. Andrzej Duda komentuje. „Thomas Rose lubi Polskę”
Dodał również, iż jako prezydent on sam od początku wspiera Ukrainę w drodze do członkostwa w NATO i Uni Europejskiej. Przypomniał więc, iż w 2022 r. napisał list do europejskich przywódców z apelem o polityczne wsparcie Ukrainy w przyznaniu temu państwu statusu kraju kandydującego do UE. Rada Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego w czerwcu 2022 roku.
![](https://images4.polskie.ai/images/289565/27499576/7ef2eca0711649b05f97c7b7fa3d43ed.jpg)