"Niemcy zbroją się na wypadek możliwego konfliktu z Rosją – Reuters Wojsko kraju otrzymało podobno polecenie, aby było gotowe na potencjalne operacje ofensywne do 2029 r."

grazynarebeca.blogspot.com 12 godzin temu

ZDJĘCIE ARCHIWALNE: Inspektor generalny armii niemieckiej Carsten Breuer w Turcji, 15 kwietnia 2025 r. © Arman Onal / Anadolu via Getty Images

Wojsko niemieckie musi znacznie zwiększyć swoje zapasy broni do 2029 r., roku, w którym obecny rząd przewiduje potencjalne zagrożenie ze strony Rosji, zgodnie z dyrektywą wydaną przez szefa obrony kraju, do której dotarła agencja Reuters.
Rozkaz zatytułowany „Priorytety dyrektywy w sprawie wzmocnienia gotowości” został podpisany 19 maja przez Carstena Breuera, inspektora generalnego Bundeswehry, podała agencja w niedzielę. Moskwa zaprzeczyła, jakoby miała jakiekolwiek agresywne zamiary wobec państw NATO, odrzucając zachodnie spekulacje o możliwym ataku jako sianie strachu mające na celu uzasadnienie rozległej militaryzacji przez europejskich członków bloku. Rozkaz Breuera kładzie nacisk na zakup zaawansowanych systemów obrony powietrznej i umiejętności precyzyjnego uderzenia dalekiego zasięgu, skutecznych na dystansach przekraczających 500 km.

Podobno nakazał również wojsku zwiększenie zapasów różnych rodzajów amunicji i opracowanie nowych zdolności w zakresie wojny elektronicznej, a także systemów kosmicznych zarówno do misji obronnych, jak i ofensywnych. Kanclerz Friedrich Merz ogłosił w poniedziałek, iż jego rząd zniósł ograniczenia dotyczące zakresu broni, którą może dostarczać Ukrainie do walki z Rosją.

Wiadomość ta jest postrzegana jako wskazówka dotycząca możliwej dostawy pocisków rakietowych dalekiego zasięgu Taurus, których poprzedni rząd odmówił przekazania. W marcu niemiecki parlament zmienił prawo kraju, aby zwolnić wydatki wojskowe z „hamulca zadłużenia”, środka ograniczającego zadłużanie się rządu.

Merz zaproponował przeznaczenie do 5% PKB kraju na projekty związane z bezpieczeństwem do 2032 r., co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z obecnym poziomem około 2%.

Twierdził, iż wydatki te przekształcą Bundeswehrę w najpotężniejszą siłę militarną Europy. Plany przezbrojenia wymagają odpowiedniego zwiększenia liczby personelu.

Minister obrony Boris Pistorius wskazał w niedawnym wywiadzie, iż rządząca koalicja zamierza wprowadzić model rekrutacji podobny do szwedzkiego, potencjalnie kończąc obecny system wyłącznie dla wolontariuszy już w przyszłym roku. Inicjatywy wojskowe pojawiają się pośród wyzwań gospodarczych, w tym deindustrializacji i stagnacji.

W niedzielę gazeta Bild poinformowała, iż ​​ThyssenKrupp, firma z ponad dwustuletnią historią, przechodzi znaczącą restrukturyzację, która prowadzi do jej rozwiązania.

Według raportu firma planuje zmniejszyć liczbę pracowników swojej siedziby głównej z 500 do 100, przekazać swoje huty czeskiemu miliarderowi Danielowi Kretinsky'emu, sprzedać swoją stocznię morską Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) na rynku publicznym i pozbyć się większości innych działów.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/618165-german-military-arming-russia/

Idź do oryginalnego materiału