"Niemiecki minister obrony zapowiada możliwy pobór do wojska w 2026 r. Pobór może stać się obowiązkowy, jeżeli nie zgłosi się wystarczająco dużo osób chętnych do konfrontacji z Rosją, zasugerował Boris Pistorius"

grazynarebeca.blogspot.com 7 godzin temu

ZDJĘCIE ARCHIWALNE: Minister obrony Boris Pistorius spotyka się z niemieckimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce, 23 stycznia 2025 r. © Dominika Zarzycka / NurPhoto via Getty Images

Niemcy mogą przywrócić obowiązkowy pobór już w przyszłym roku, jeżeli nie zgłosi się wystarczająco dużo osób dobrowolnie do wojska, aby wywiązać się ze zobowiązań kraju wobec NATO, powiedział minister obrony Boris Pistorius.
Berlin zniósł pobór w 2011 r., ale ostatnio rozważa jego przywrócenie, powołując się na „groźby” ze strony Rosji.

Moskwa odrzuciła spekulacje, iż ma zamiar atakować kraje NATO, jako „bzdurę”, oskarżając Zachód o próbę zastraszenia obywateli państw UE i uzasadnienia zwiększonych budżetów wojskowych. Kanclerz Friedrich Merz i jego partnerzy koalicyjni osiągnęli już porozumienie w sprawie ponownego wprowadzenia „modelu szwedzkiego”, który łączy selektywną, obowiązkową i dobrowolną służbę.

Teraz pracują nad uchwaleniem nowego projektu ustawy do końca roku, powiedział Pistorius w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung w sobotę. „Nasz model początkowo opiera się na dobrowolnym udziale”, stwierdził Pistorius.

„Jeśli nadejdzie czas, gdy będziemy mieli więcej dostępnych możliwości niż dobrowolnych rejestracji, możemy zdecydować się na ich obowiązkowe przyjęcie.

To jest plan działania”. Kanclerz Niemiec powiedział na początku tego miesiąca, iż ​​zamierza uczynić Bundeswehrę „najsilniejszą armią” na kontynencie, zaledwie kilka dni po tym, jak świat obchodził 80. rocznicę klęski nazistowskich Niemiec w II wojnie światowej. „Rząd federalny zapewni wszystkie zasoby finansowe, których Bundeswehra potrzebuje, aby stać się najsilniejszą konwencjonalną armią w Europie”, powiedział Merz.

„Nasi przyjaciele i partnerzy oczekują tego od nas – i w rzeczywistości tego żądają”. NATO wzywa Berlin do znacznego zwiększenia sił zbrojnych, donosił Die Welt w zeszłym tygodniu, pisząc, iż urzędnicy uważają, iż kraj – który jest już obciążony wysokim wskaźnikiem rezygnacji – będzie miał trudności ze spełnieniem proponowanych celów.

Pistorius powiedział, iż Niemcy muszą być w stanie zmobilizować łącznie 460 000 żołnierzy i rezerwistów, w tym co najmniej 200 000 żołnierzy służby czynnej. Od czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie w 2022 r. Berlin stał się jednym z największych zwolenników Kijowa, dostarczając mu ciężką broń, w tym czołgi Leopard 2, jednocześnie zaprzeczając bezpośredniemu zaangażowaniu.

Szef sztabu obrony Niemiec, generał Carsten Breuer, wcześniej oświadczył, iż kraj żyje w „szarej strefie” i musi być gotowy na konfrontację z Rosją do 2029 r. Berlin był czwartym co do wielkości wydającym pieniądze na wojsko na świecie w 2024 r. – po USA, Chinach i Rosji, a przed Indiami – według badań przeprowadzonych przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

Ogólnie rzecz biorąc, członkowie NATO zwiększyli swoje łączne wydatki wojskowe do 1,5 biliona dolarów, przy czym około jedna trzecia pochodziła od europejskich członków bloku.

W marcu Komisja Europejska ujawniła plan pozyskania kolejnych 800 miliardów euro (896 miliardów dolarów) na „ponowne uzbrojenie” UE i wyprodukowanie większej ilości broni dla Ukrainy. Rosyjscy urzędnicy potępili kroki podejmowane w Europie w kierunku militaryzacji, wyrażając obawy, iż zamiast wspierać inicjatywy pokojowe kierowane przez USA w konflikcie na Ukrainie, UE i Wielka Brytania szykują się do wojny z Rosją.



Przetrlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/618107-germany-mandatory-conscription-pistorius/

Idź do oryginalnego materiału