NIEZWYCIĘŻENI TRENUJĄ W ZAKOPANEM: ZIMOWE ZGRUPOWANIE DO INVICTUS GAMES 2025

polska-zbrojna.pl 1 tydzień temu

Polska reprezentacja sportowa przygotowująca się do Invictus Games 2025 zakończyła pierwszy tydzień intensywnych treningów. Zawodnicy szlifują formę w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Zakopanem, skupiając się na zimowych dyscyplinach.

W przygotowaniach wspierają ich wyjątkowi polscy sportowcy oraz uczestnicy wcześniejszych edycji Igrzysk. Za zawodnikami również aktywny weekend pełen sportowej rywalizacji, a przed nimi kolejny tydzień intensywnej pracy.

PIĄTE ZGRUPOWANIE - W DRODZE DO KANADY

REKLAMA

W dniach 9–20 grudnia br. w Zakopanem odbywa się piąte zgrupowanie Polskiej Reprezentacji Sportowej przygotowującej się do Invictus Games 2025. Nadchodząca edycja organizowana
w Kanadzie będzie pierwszą w historii, która obejmie również sporty zimowe.
Polscy reprezentanci trenują w tej chwili w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym, gdzie korzystają z kompleksowego zaplecza treningowego, które obejmuje m.in. siłownie, basen
i ergometry. Lokalizacja umożliwia zawodnikom sprawne przygotowanie do konkurencji zimowych takich jak: snowboard, narciarstwo biegowe, biathlon czy curling.
Jak podkreśla ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana - Zgrupowania takie jak to w Zakopanem to bardzo istotny etap w drodze do Kanady. Przygotowujemy naszych zawodników nie tylko pod względem fizycznym, ale także mentalnym – pomagając im w przełamywaniu barier
i odkrywaniu nowych możliwości. Nadchodząca edycja Invictus Games, z uwagi na zimowy charakter, stawia przed nami nowe wyzwania, ale jestem pewna, iż polska kadra pokaże się z jak najlepszej strony.

INTENSYWNE TRENINGI I PRZEŁAMYWANIE BARIER

W pierwszym tygodniu zgrupowania zawodnicy uczestniczyli w zróżnicowanych treningach, takich jak curling na wózkach w Krakowie, narciarstwo zjazdowe i biegowe, snowboard, siatkówka na siedząco, ergometr, biathlon i pływanie. Wiele z tych dyscyplin przed rozpoczęciem przygotowań do Invictusa było dla nich zupełnie nowych.
Jeden z reprezentantów sierż. w stanie spoczynku Szymon Mutwicki zaznacza – Curling to dla mnie zupełna nowość. Na ekranie wygląda to na łatwe, ale w praktyce takie nie jest. Jak dodaje ppłk Rzadkowska – Zawody Invictus pokazują, iż nie musisz być mistrzem w danej dyscyplinie. Chodzi o to, by pokonać własne bariery, udowodnić sobie i innym, iż jeżeli się chce coś osiągnąć, to ciężką pracą – można to zrobić.

WYJĄTKOWI SPORTOWI MISTRZOWIE NA TRENINGACH

Pierwszy tydzień zgrupowania to również obecność wybitnych sportowców. Michał Ziętarski – polski wioślarz, olimpijczyk z Rio de Janeiro (2016 r., czwórka podwójna), Tokio (2021 r. dwójka podwójna) i z Paryża (2024 r., czwórka podwójna mężczyzn) – wspierał treningi naszej drużyny na ergometrze. Katarzyna Skowrońska – jedna z najlepszych polskich siatkarek, dwukrotna mistrzyni Europy, która razem z innymi „Złotkami Niemczyka” walczyła o medale olimpijskie – wzięła udział w treningu siatkówki na siedząco, a Krystyna Guzik (z domu Pałka) - polska biathlonistka, wicemistrzyni świata w biegu pościgowym z 2013 roku, trzykrotna olimpijka: z Turynu (2006), Vancouver (2010), Soczi (2014) i PyeongChang (2018) – prowadziła dla naszych reprezentantów zajęcia z biathlonu.
Zawodników odwiedził również Łukasz Kosiara – reprezentujący Polskę podczas Invictus Games Dusseldorf 2023. Łukasz startował m.in. w tenisie stołowym, wioślarstwie halowym i łucznictwie. Łukasz nie tylko wziął udział w treningach, ale również motywował i wspierał swoich kolegów, pokazując, iż sport to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim terapia, która pomaga weteranom w powrocie do zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

AKTYWNY WEEKEND PEŁEN WYZWAŃ

W miniony weekend zawodnicy nie odpoczywali. Wzięli oni udział w XI edycji Pucharu Kościeliska w narciarstwie biegowym oraz IV edycji Silesia Cup – rozgrywkach siatkówki na siedząco. Udział
w tych wydarzeniach to nie tylko doskonały trening, ale też świetna okazja do integracji
i promowania aktywnego stylu życia.
Sport daje weteranom nowy cel w życiu. Invictus to zawody niezwyciężonych. To niezwykła szansa, by robić coś razem i przełamywać własne ograniczenia, a jednocześnie budować wspólnotę opartą
na wsparciu i zaufaniu – podkreśla mjr Małgorzata Kalita, szef zespołu sportowego polskiej reprezentacji na Invictus Games 2025.

KOLEJNY TYDZIEŃ – NOWE WYZWANIA

Drugi tydzień zgrupowania zapowiada się równie intensywnie. Reprezentacja będzie kontynuować przygotowania do zimowych dyscyplin, takich jak biathlon, curling czy narciarstwo biegowe oraz wzmacniać współpracę zespołową.
Każdy dzień przygotowań to krok bliżej do Kanady i pokazania światu, iż granice istnieją tylko
w naszych głowach. – podsumowuje ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana.
Invictus Games 2025 odbędzie się w dniach 8–16 lutego w Vancouver i Whistler. To wydarzenie,
w którym uczestnicy nie tylko rywalizują o medale, ale przede wszystkim przekraczają własne bariery, integrują się i inspirują siebie nawzajem.

***

Invictus Games to wielodyscyplinarne zawody sportowe dla członków służb mundurowych, którzy w wyniku pełnionych zadań doznali niekiedy bardzo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Pomysłodawcą i patronem tej szczytnej inicjatywy jest książę Sussex Harry, sam będący weteranem. Główną ideą Invictus Games nie jest rywalizacja o miejsca na podium i medale, a wykorzystanie sportu jako formy rehabilitacji – wsparcia weteranów w powrocie do zdrowia fizycznego i psychicznego. Pierwsze igrzyska Invictus Games odbyły się w 2014 roku. Nasz kraj bierze w nich udział od roku 2018, a ogólnopolskim koordynatorem przedsięwzięcia jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.
****
Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Centrum pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji prawnych i psychologicznych. Centrum aktywnie współpracuje z adekwatnymi w danej sprawie instytucjami resortowymi i pozaresortowymi, organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi. Dzięki otwartemu charakterowi instytucji, Centrum działa także na rzecz integracji środowiska weteranów wokół wspólnie realizowanych przedsięwzięć i podejmowanych inicjatyw.

Martyna Wojenka
Centrum Weterana

red. PZ
Idź do oryginalnego materiału