Podczas prac związanych z przebudową fragmentu ulicy Kraszowickiej robotnicy odkryli dwa obiekty, którymi okazały się amfory łużyckie z epoki żelaza. – Na gwałtownie można ocenić, iż amfory pochodzą choćby z około 750-650 roku przed naszą erą! – informuje prezydent Świdnicy.
O odkryciu dokonanym na placu budowy poinformowano we wtorek, 13 lutego. – Na miejscu pojawił się dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa dr Dobiesław Karst, pani Barbara Sawicka oraz Izabella Mikuła z biura ochrony i konserwacji zabytków Urzędu Miasta oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pan Marek Kowalski – przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Naczynia zostały zabezpieczone i z placu budowy trafiły tymczasowo do świdnickiego muzeum.
– Amfory o czarnej, lśniącej powierzchni są zdobione na brzuścach rytym ornamentem w postaci poziomych i skośnych linii. Po zakończeniu specjalistycznej ekspertyzy naukowej, która określi ich zawartość, najprawdopodobniej zostaną wystawione w świdnickim muzeum. Teren, na którym znaleziono amfory to dawny cmentarz łużycki, który odkryto w 1854 roku podczas budowy linii kolejowej do Dzierżoniowa. Badania archeologiczne rozpoczęto tam w 1903 roku, podczas przebudowy tej trasy. Kontynuowano je w okresie powojennym. Zbadano wówczas kilkadziesiąt grobów. Znaleziono w nich urny popielnicowe i przystawki (naczynia) z darami grobowymi, m.in. ptaszki grzechotki, żelazne szpile czy też noże – informuje prezydent.
Jak dodaje, dokonane odkrycie na wpłynie na termin zakończenia przebudowy kilometrowego odcinka ulicy Kraszowickiej, od skrzyżowania z ulicą Torową do ulicy Bystrzyckiej. Inwestycja ma zostać ukończona do końca listopada 2024 roku, a na realizację drogowego zadania trafi ponad 7 mln 361 tys. złotych.
/opr. mn/