Noc Muzeów w Opolu 2025: Gdy Cisza Nocna staje się świętem sztuki i wspólnoty

opowiecie.info 4 godzin temu

W sobotę 17 maja 2025 roku Opole po raz siedemnasty zamieni się w tętniące życiem centrum kultury. Pod hasłem „Cisza Nocna” odbędzie się Noc Muzeów, podczas której 16 instytucji otworzy swoje drzwi dla mieszkańców i gości, oferując ponad 65 wydarzeń – od wystaw i koncertów po warsztaty i gry terenowe. To wyjątkowa okazja, by w majowy wieczór zanurzyć się w świat sztuki, historii i nauki.

– 17 Noc Muzeów 17 maja, a więc łatwo zapamiętać. Tegoroczna Noc Muzeów ma hasło ‚Cisza Nocna’. Proszę się domyśleć skąd ten tytuł – mówiła Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej, która koordynuje wydarzenie. – Nie byłoby tej imprezy, gdyby nie te 13 już podmiotów, które organizuje wydarzenia. Tu jest wypisanych 16 miejsc, ale tak naprawdę w 17 miejscach Opola będzie można coś zobaczyć.

Podczas brawurowo prowadzonej konferencji prasowej – dyrektorka koordynatorka przedstawiła wszystkich, których przy okazji Nocy Muzeów warto poznać. Podała również garść szczegółów, które mogą być pomocne 17 maja.

– Cieszymy się, iż miasto po raz kolejny włącza się aktywnie w organizację 17. już Nocy Muzeów” – podkreślił Łukasz Sowada, zastępca prezydenta Miasta Opola podczas tej samej konferencji. – Każda instytucja, każda jednostka działa w swoim obszarze, w swoim harmonogramie , ale gdy pojawia się taka inicjatywa jak Noc Muzeów, czyli taki wyjątkowy czas, no to wszyscy zakasują rękawy i przystępują do wspólnej pracy.

– Cieszę się, iż to wydarzenie już jest 17 razy odbywa się w naszym mieście – mówił Przemysław Pospieszyński, dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Opolskiego.Mieszkańcy Opola przez blisko 6 godzin będą mogli w całym mieście uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych.

A oto relacja filmowa z tej konferencji.

Historia i przyroda w Muzeum Czynu Powstańczego

– Faktycznie w tym roku w Muzeum Czynu Powstańczego również będziemy mieć Noc Muzeów – zapowiadała Iwona Solisz, dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego i Muzeum Czynu Powstańczego.Zachęcamy do udziału w warsztatach. To są warsztaty i historyczne, i przyrodnicze. Będzie to też gra terenowa, w której będą mogli brać udział wszyscy uczestnicy, będzie szereg atrakcji, spotkań m.in. z sowami i ognisko z kiełbaskami.

Muzyka i sztuka w Muzeum Polskiej Piosenki

– W tym roku Muzeum Polskiej Piosenki postanowiło skoncentrować się na poszukiwaniu intruza – zdradził Jarosław Wasik z Muzeum Polskiej Piosenki.W ramach Nocy Muzeów zapraszamy na kuratorskie zwiedzanie naszej wystawy FORIN, „wychodząc poza kwadrat”.

Technika i nauka w Muzeum Lamp Rentgenowskich

– Po pierwsze jesteśmy szczególnym muzeum, w związku z tym Noc Muzeów jest dla nas takim najszerszym otwarciem na zwykłego zwiedzającego – mówił Tomasz Ciecierski z Muzeum Lamp Rentgenowskich w Politechnice Opolskiej.W tym roku mamy taki smaczek… będziemy mieli trzy głowice z takich aparatów, które pozwalają na sprawdzenie elektroniki.

Tajemnice archiwum

– W tym roku też przygotowaliśmy liczne atrakcje – mówiły Małgorzata Blach-Margos i Justyna Sowińska z Archiwum Państwowego w Opolu.Zapraszamy na Noc Muzeów pod hasłem Archiwum pełne tajemnic. Będzie można zobaczyć wspaniałą wystawę pod tytułem ‚W archiwalnym labiryncie”.

Losy powstańców w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych

– W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych opowiemy o historii uczestników Powstania Warszawskiego – zapowiadała Renata Kobylarz-Buła.Opowiemy o ich trudnej podróży, ale też o takich doświadczeniach właśnie związanych z przeżyciami, z nadzieją.

Noc Muzeów w Opolu to wyjątkowa okazja, by doświadczyć kultury w niecodzienny sposób. Niech „Cisza Nocna” stanie się dla nas wszystkich inspiracją do odkrywania, refleksji i wspólnego przeżywania sztuki.

Pełny program Nocy Muzeów w Opolu 2025

Poniżej przedstawiamy pełny program wydarzeń Nocy Muzeów w Opolu 2025. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem i zaplanowania swojej nocnej przygody z kulturą:

  • Muzeum Wsi Opolskiej: koncert folkowy, warsztaty rękodzieła, nocne zwiedzanie i kino plenerowe.

  • Archiwum Państwowe w Opolu: gra planszowa „James Archivista z licencją na brakowanie”, wystawa „W archiwalnym labiryncie”.

  • Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej: prezentacja głowic rentgenowskich, warsztaty lutowania elektroniki.

  • Muzeum Polskiej Piosenki: gra „Poszukiwanie intruza”, kuratorskie zwiedzanie wystawy FORIN.

  • Muzeum Czynu Powstańczego: warsztaty historyczne i przyrodnicze, gra terenowa, spotkania z sowami, ognisko.

  • Centralne Muzeum Jeńców Wojennych: wystawa „Pozostał cień”, warsztaty dla dzieci „Pani Misiowa”, słuchowisko o losach powstańców.

  • Galeria Sztuki Współczesnej: oprowadzania kuratorskie, wystawy sztuki współczesnej.

  • Muzeum Śląska Opolskiego: wykłady, wystawy historyczne.

  • Muzeum Uniwersytetu Opolskiego: warsztaty fotograficzne.

  • Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce: prezentacja tatarskiej tradycji, strojów i kuchni.

  • Wieża Piastowska i Zamek Górny: zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty dekorowania akcesoriów do spania.

  • Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego: prezentacja prac dyplomowych uczniów.

Idź do oryginalnego materiału