Siły rosyjskie zintensyfikowały w ostatnich tygodniach swoje działania we wschodniej Ukrainie, wspomagane przez nowe narzędzie na polu bitwy: drony latające na kablach światłowodowych — podaje Europa Libera Romania.
— Wykorzystanie światłowodowych dronów FPV zdecydowanie stwarza nowe wyzwania na polu bitwy — mówi ukraiński policjant graniczny z Brygady Pomsta, znany pod pseudonimem „Feniks”.
W przeciwieństwie do standardowych dronów FPV, które są pilotowane dzięki bezprzewodowo przesyłanego strumienia wideo, użycie kabli światłowodowych pozwala dronom na bezpośrednie połączenie z operatorami dzięki cienkich kabli o długości do 15 km. Dzięki temu są one mniej podatne na elektroniczne zagłuszanie.
Ukraińskie siły stoją w obliczu przewagi liczebnej ze strony Rosji i malejącego wsparcia wojskowego z Zachodu, a zmodyfikowane drony wprowadzają istotną zmianę w taktyce walki w Ukrainie.
„To bardzo niebezpieczna broń”
Zarówno Kijów, jak i Moskwa, nasilają walkę na kluczowym etapie, przed powrotem do Białego Domu Donalda Trumpa, który obiecał gwałtownie zakończyć wojnę. Ukraińscy żołnierze stacjonujący w całym kraju mówią, iż drony stają się kluczową częścią strategii bojowej Kremla, który stara się zdobyć więcej terytorium we wschodniej Ukrainie.
Wielu żołnierzy tłumaczy, iż oprócz celów rozpoznawczych nowe bezzałogowce są coraz częściej wykorzystywane przez rosyjskie wojska jako drony samobójcze z niewielkim ładunkiem, aby celować w ukraińskie pozycje i pojazdy. — To bardzo niebezpieczna broń. To jak cegła ze śmigłem lecąca na ciebie. kilka możesz przeciwko niej zrobić — mówi „Waran”, oficer 148. brygady artylerii.
Ukraińscy żołnierze muszą gwałtownie dostosowywać się do tych zmian w taktyce, czasem z powodzeniem, czasem nie. Kostiantin, dowódca batalionu w brygadzie „Burewi” Gwardii Narodowej, mówi, iż nieskuteczność elektronicznego zagłuszania nowych dronów pozwala im przenikać głębiej w ukraińskie linie i trafiać w cele dokładniej niż tradycyjne drony FPV.
— To pozwala im lepiej widzieć nasze pozycje, uderzać dokładniej i latać na większe odległości. Sprawy stają się nieco bardziej skomplikowane — tłumaczy wojskowy. 31 grudnia Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu w ukraińskim ministerstwie obrony, nazwał drony „ogromnym problemem”.
Nowy dron daje Rosji przewagę z kilku powodów
8 stycznia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zauważył, iż Rosja w coraz większym stopniu wykorzystuje drony światłowodowe w ramach trwającej ofensywy i poinformował, iż Moskwa przeprowadziła szereg nowych ataków wzdłuż linii frontu. „Szwaika”, pilot drona i dowódca plutonu stacjonującego w pobliżu miasta Sołedar we wschodniej Ukrainie, mówi, iż tego typu bezzałogowce są trudniejsze do wykrycia ze względu na długie kable światłowodowe.
Żołnierze zwykle mogą dostrzec anteny używane do latania standardowymi FPV z dużej odległości i je unieszkodliwić. Ale nowe rosyjskie drony mają tylko cienki, długi przewód z łatwą do ukrycia cewką, która je zasila. — Jest tylko małe pudełko, w którym umieszczony jest kabel światłowodowy drona, i bardzo łatwo go przeoczyć, ponieważ jest wielkości paczki papierosów — dodaje „Szwaika”.
— jeżeli pilot jest profesjonalnie przeszkolony, użycie drona światłowodowego pozwala mu latać bardzo nisko, a choćby ślizgać się po ziemi przez roślinność, bez utraty sygnału wideo — mówi „Lutij”, dowódca jednostki FPV 3. ukraińskiej oddzielnej brygady szturmowej. — prowadzić rozpoznanie i uderzać w cele niedostępne dla zwykłego drona — dodaje.
Ukraińska odpowiedź
„Medoid”, ukraiński strażnik graniczny, mówi, iż najważniejszą lekcją, jakiej nauczył się w konfrontacji z dronami, jest podjęcie dodatkowych środków ostrożności i lepsze kamuflowanie celów i żołnierzy. Dodaje jednak, iż drony światłowodowe mają również wady. W terenie i przestrzeniach, które nie są otwarte, napotykają trudności. Strażnik tłumaczy, iż widział kilka takich bezzałogowców, które zaplątały się w gałęzie drzew.
Są one również ograniczone pod względem odległości, jakie mogą pokonać i miejsca, w które mogą uderzyć, w zależności od zasięgu kabla. Biorąc pod uwagę te przeszkody, żołnierze twierdzą, iż strzelanie z broni małego kalibru jest najłatwiejszym sposobem na pozbycie się dronów na uwięzi. Inni twierdzą, iż używali dużych sieci — choćby sieci rybackich — aby je zestrzelić.
Ale w wojnie, w której każdy postęp może mieć najważniejsze znaczenie, jasne jest, iż nowe drony mają wpływ na pole bitwy. Rosja podobno zintensyfikowała produkcję dronów światłowodowych, podczas gdy Ukraina również chce opracować własne wersje, w tym model zaprezentowany przez ukraińskie ministerstwo obrony na początku tego miesiąca. — Na razie wciąż jesteśmy w fazie testów — mówi „Lutij”. — Wszyscy widzimy spektakularne reklamy z obietnicami, ale w praktyce dopiero zaczynamy rozwijać się w tym kierunku.