Nowa ustawa o obronie cywilnej już gotowa

polska-zbrojna.pl 5 godzin temu

To jedna z najważniejszych ustaw, jaka została przyjęta w tym roku. Budowa obrony cywilnej i infrastruktury ochrony ludności jest dla rządu absolutnym priorytetem – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na wtorkowej konferencji prasowej. Parlament zakończył prace nad ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej. – Naprawiamy błędy naszych poprzedników – dodał szef MON-u.

Kilka tygodni w parlamencie trwały prace nad rządowym projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dzisiaj podsumowali je na wspólnej konferencji prasowej ministrowie obrony i spraw wewnętrznych: Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Tomasz Siemoniak. Dokument ma odtworzyć struktury OC w państwie, skoordynować działanie państwowych instytucji i służb oraz zapewnić społeczeństwu poczucie bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia kryzysów i zagrożeń. Projekt został już przyjęty przez obie izby parlamentu i skierowany do podpisu prezydenta. – Wierzymy, iż tak się stanie. W sprawach bezpieczeństwa nigdy nie zawiedliśmy się na współpracy, więc wierzymy, iż i tym razem tak będzie. Ustawa musi wejść w życie, abyśmy mogli wdrożyć program ochrony ludności i obrony cywilnej – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz.

– Nasi poprzednicy wygasili ustawę o obronie cywilnej. Obrona ludności pozostała w zadaniach samorządów, które musiały to finansować z własnych źródeł i często nie były w stanie – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u wskazał, iż jest to jeden z priorytetów rządu Donalda Tuska w obszarze bezpieczeństwa. – Naprawiamy błędy naszych poprzedników dotyczące niedofinansowania samorządów, nieprzekazywania środków na ten cel i zaniedbania edukacji samorządowców – dodał. Jak zaznaczył, opracowując system obrony cywilnej, Polska czerpie wzory od najlepszych. Wicepremier wskazał tu przykład Szwecji i Finlandii. Podkreślił, iż silne społeczeństwo jest jednym z trzech filarów bezpieczeństwa państwa obok silnej armii i silnych sojuszy. – A społeczeństwo będzie silne tylko wtedy, gdy ta ustawa będzie dobrze implementowana, dobrze zagospodarowana i dobrze wdrożona – podsumował szef MON-u.

REKLAMA

Nowy system obrony cywilnej ma bazować na strukturach, które już istnieją. Chodzi tu przede wszystkim o krajowy system ratowniczo-gaśniczy, struktury zarządzania kryzysowego, System Powiadamiania Ratunkowego, Państwowe Ratownictwo Medyczne, podmioty lecznicze oraz organizacje pozarządowe. Podstawą finansowania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej będzie Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej przeznaczać się będzie corocznie środki w wysokości nie niższej niż 0,3% PKB. – Ustawa zawiera mnóstwo szczegółowych rozwiązań: kwestie infrastrukturalne, budowy schronów, powiadamiania alarmowego, systemu bezpiecznej łączności rządowej, edukacji obywatelskiej i informacji. Pracując nad tym projektem, korzystaliśmy z doświadczeń innych państw w budowie systemu ochrony ludności oraz wyciągaliśmy wnioski z wydarzeń na Ukrainie – zapewnił minister Tomasz Siemoniak.

Ustawa kładzie duży nacisk także na kształtowanie świadomości społeczeństwa oraz promowanie odpowiednich zachowań w obliczu zagrożenia. Jak zapowiedział minister obrony narodowej, realizowane są prace nad podręcznikiem, który ma pomóc obywatelom przygotować się na stany kryzysowe. – To będą podręczniki zarówno dla dzieci i młodzieży, czyli dostosowane do ich wieku i możliwości, jak i również dla osób starszych i do nas wszystkich aktywnych zawodowo, którzy też muszą nabyć takie umiejętności. Będziemy chcieli, żeby to też trafiało do każdego polskiego domu, żeby to było dostępne wszędzie, gdzie to możliwe – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Anna Pawłowska
Idź do oryginalnego materiału