We wtorek Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście podpisał umowę dzierżawy z polskim konsorcjum, co stanowi pierwszą tego typu inicjatywę inwestycyjną w porcie. Realizacja projektu ma zakończyć się w 2028 roku.
– Szacujemy, iż przygotowanie projektów zajmie około 1,5 roku, a budowa kolejnych 1,5 roku – wyjaśnił Bartłomiej Kmiotek, prezes spółki Polski Cement. – W pierwszej fazie planujemy produkcję od 1,6 mln do 2,5 mln ton cementu rocznie. Chcemy stworzyć w Szczecinie centrum cementowe.
Zgodnie z założeniami dzierżawców, na nabrzeżu będą przeładowywane dostawy klinkieru z importu, a cement będzie eksportowany. – Około 80% importowanego klinkieru pochodzić będzie z Afryki i Azji, natomiast cement zamierzamy eksportować głównie na rynek niemiecki, skandynawski oraz brytyjski, rozważamy także Ukrainę – dodał prezes.
Wyjątkowość projektu polega na tym, iż na dzierżawionym terenie o powierzchni 10 ha powstanie zarówno baza przeładunkowa, jak i nowoczesna cementownia. – Podpisaliśmy umowę przedwstępną, która zgodnie z przepisami musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Ministra Infrastruktury – podkreślił Jarosław Siergiej, prezes ZMPSŚ.
Teren objęty dzierżawą, zlokalizowany w pobliżu Nabrzeża Norweskiego, będzie użytkowany przez konsorcjum złożone z trzech firm: spółki Speed z Gdyni, Tridente z Gdyni oraz Polskiego Cementu z Gdańska. Umowa zakłada 30-letni okres dzierżawy.
– Szczecin stał się liderem w rozwoju nowych stanowisk przeładunkowych – zaznaczył Paweł Zastawny z konsorcjum, dodając, iż nowe nabrzeże będzie miało prostą konstrukcję, a wielofunkcyjna baza przeładunkowa oraz zaplecze produkcyjne w postaci cementowni będą przyjazne środowisku dzięki nowoczesnym technologiom.